Projekty edukacyjne - Szkoła Podstawowa w Krzyszkowicach

Przejdź do treści
Projekty edukacyjne 2017/2018
Uczniowie klas II  Wioletta Sala, Kamila Klimek oraz Maksymilian Samborek  zakończyli realizację projektu gimnazjalnego związanego z przedmiotem Wiedza o społeczeństwie pod nazwą ,,Polonia - emigracje Polaków. Dlaczego emigrowaliśmy kiedyś, dlaczego emigrujemy dzisiaj" Projekt zaprezentowany uczniom naszej szkoły w formie 2 plakatów zawierał zarówno informacje o przyczynach emigracji w kontekście  historycznym jak i dzisiejszej emigracji zarobkowej. Dodatkowo uczniowie wskazali kierunki emigracji oraz rozwinęli pojęcie '' Polonia " ze wskazaniem  kto może posługiwać się ,,Kartą Polaka" i jakie możliwości daje naszym rodakom ten dokument. Osobna prezentacja zawierała informacje o wybitnych Polakach na emigracji.    

Projekt edukacyjny z chemii pt.  ,, Chemia w kuchni – tajemnicze E”       
Na lekcjach chemii i biologii uczniowie poznają m.in. jak być świadomym konsumentem i jak czytać etykiety na produktach, które na co dzień kupujemy. Zespół uczniów klas 2a i 2b w składzie: Marcin Zawiski, Dominik Sala i Piotr Lelito, podjął się w styczniu 2018 roku wykonania projektu pt.  ,, Chemia w kuchni – tajemnicze E”, którego głównym celem było poznanie i pogłębienie wiadomości na temat różnych dodatków do żywności. Członkowie zespołu postanowili  również zdobyć i podzielić się z rówieśnikami informacjami  dotyczącymi  skutków spożywania produktów, w których występują   dodatki do żywności oznaczone symbolem ,,E” . Uczniowie zebrali potrzebne informacje na podstawie analizy etykiet z różnych produktów i opracowali je w oparciu o literaturę fachową. Tak powstał album ,,najpopularniejszych ‘’ substancji E oraz film – przewodnik . Oba stanowią ciekawe pomoce dydaktyczne przydatne do realizacji tej tematyki na lekcjach.
Przedstawienie "Woda w życiu codziennym" z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie, które miało za zadanie uświadomić dzieciom i młodzieży jak wykorzystujemy wodę w życiu codziennym i dlaczego powinniśmy o nią dbać. Całe przedstawienie odbywało się w studiu telewizyjnym, gdzie prowadzący dyskutował z uczniami o wodzie i jej wykorzystaniu. Świetnym przerywnikiem była piosenka wykonana specjalnie na ta okazje w stylu którym wszystkim oglądającym się podobał i każdy wyniósł sobie z tego utworu coś dla siebie.  Następnym punktem programu było opowiedzenie co myślą o wodzie naukowcy i inni uczeni, dzięki którym wiemy już że woda jest wszędzie . Pod koniec został włączony film o zanieczyszczeniu rzek w dzisiejszych czasach, dzięki któremu potwierdziliśmy tezę, że o wodę trzeba dbać !PROJEKT EDUKACYJNY: „CZTERDZIESTOLENIA WĘDRÓWKA IZRAELITÓW PO PUSTYNI”.
12 kwietnia 2018 roku uczniowie klas II A i II B gimnazjum zaprezentowali projekt edukacyjny z religii pt.: „Czterdziestoletnia wędrówka Izraelitów po pustyni”. Celem projektu było ukazanie codziennego życia Narodu Wybranego zawartego w Piśmie Świętym. Prezentacja skupiała w sobie teraźniejszość, która wchodzi w starożytną przeszłość. Maksymilian Gołąb i Maksymilian Mika byli podróżnikami, którzy stworzyli własny samochód przenosząc słuchaczy do czasów niewoli faraona, spotykają się z Mojżeszem (Kacper Wójciak) wraz z nim przeżywają wyjście Żydów z Egiptu. Antoni Kucharski opowiedział przy użyciu  mapy trasę wędrówki i najważniejsze jej postoje. Jan Gubała i Paweł Kaperek opisali budowę Arki Przymierza i jej zawartość, którą stanowiły kamienne tablice Dekalogu. Anna Szafraniec i Kamila Paluch przygotowały trzy potrawy biblijne, które mogli spożywać Izraelici podczas tej czterdziestoletniej tułaczki, a była to Maca, Róże Pustyni i Miodowe Ciasto Judy, będące charakterystyczne dla święta Sukkot wspominającego to wydarzenie. Uczennice podczas prezentacji poczęstowały uczniów klas siódmych, drugich i trzecich gimnazjum potrawami. Degustacja była poprzedzona fragmentem z Pisma Świętego nawiązującego do tej potrawy, które odczytał Filip Iskra.12.04.2018r. został zaprezentowany rodzicom i uczniom projekt edukacyjny „ Od telefonu do smarfona” w formie filmu i prezentacji multimedialnej wykonanej przez uczniów klasy IIB. Prezentacja obejmowała historię urządzeń telefonicznych od urządzeń kablowych poprzez ich rozwój i przemianę w urządzenia bezprzewodowe do komputerów mobilnych zwanych smart fonami. Ciekawa forma filmu i prezentacji wzbudziła bardzo żywe zainteresowanie wśród uczniów ale i też ich rodziców co do dalszych możliwości rozwojowych  tych urządzeń i związanej z nimi naszej przyszłości.Klasa IIb gimnazjum realizowała projekt pod nazwą "Krzyszkowickie jadło", którego celem było zapoznanie się z ludowymi potrawami, nieco już dzisiaj zapomnianymi. Uczestniczki projektu : Zuzanna Cieplak, Julia Głodowska, Ewa Kicek, Kinga Kozubek i Iwona Zeliaś przygotowały świeżo pieczony, domowy chleb, domowe masło, smalec, ciasta i kompot owocowy. Prezentacja projektu odbyła się podczas zebrania z rodzicami w dniu 25.01.2018r. Pięknie ubrane, w kolorowe chusty, dziewczyny częstowały licznie zebranych rodziców i nauczycieli własnoręcznie przygotowanymi przysmakami, które cieszyły się wielkim powodzeniem i bardzo szybko zostały z apetytem zjedzone.Opiekunkami projektu były: Elżbieta Garbień, Monika Szymańska i Małgorzata Maciaszkiewicz.Wróć do spisu treści