Co warto przeczytać ? - Szkoła Podstawowa w Krzyszkowicach

Przejdź do treści
Biblioteka

Biblioteka

Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Krzyszkowicach poleca:

Bieńkowska Danuta - "Trwaj chwilo"
         Sylwia jest z zawodu chemikiem. Jest to kobieta dojrzała. Czytelnik poznaje ją gdy przyjechała do Bukaresztu, by oddać nadbitkę pracy naukowej jakiemuś profesorowi archeologii. Całość powieści jest podzielona  na osiem części. Z których każda to opis dnia pobytu bohaterki w Rumunii. Profesor do którego przyjechała Sylwia staje się niejako przewodnikiem po turystycznych szlakach, stąd sporo w książce elementów topograficzno-historycznych. W książce znajdują się także dywagacje natury filozoficzno-historycznej. Takie jak: problemy paradoksalnej samotności w przeludnionych miastach, monotonia i nuda w świecie  standardowej rozrywki, rozwój cywilizacji miejskiej, przemysłowej. Książkę przeplatają także osobiste wynurzenia Sylwii zarówno z lat bardzo dawnych, jak i niezbyt odległych.Autorka stawia pytanie: jak opowiedzieć osobistą historię? Konkluduje, że będzie to zawsze lub prawie  historia mitu splecionego z realiami życia, bądź oddzielonego od nich. Bowiem mit staje się naszym "sacrum", ceną własnej godności.

Fiedler Arkady- „Zdobywamy Amazonkę”
         Autor książki płynie wraz z wieloma pasażerami statkiem przez Atlantyk. Zamierza dotrzeć do Peru, Iquitos a potem nad rzekę Ukajali. Celem podróży autora jest zebrać okazy flory i fauny dla muzeum, a żywe zwierzęta dla ogrodu zoologicznego. W czasie podróży statkiem poznaje małego chłopca, bo zaledwie 8-letniego, imieniem Czikinio, który staje się jego pomocnikiem w wyprawie. Pierwsze spotkanie autora z Puszczą Amazońską budzi w nim mieszane uczucia. Olśnienie doznane na widok wspaniałych palm zostaje rozwiane przez złośliwe kleszcze, po których zostają szkaradne i dokuczliwe rany przez kilka dni. Wędrując wraz z Czikinio przez Puszczę Amazońską postrzega ją jako eldorado dla przyrodnika, który zagłębia się w piękno przyrody.W książce poznamy także niezwykłą historię pułkownika Fawcetta i jego niestrudzonego poszukiwacza; świat tropikalnych owadów i ptaków oraz życie Indian. Dowiemy się o pełnej tajemniczości historii podboju Peru przez hiszpańskich konwkwistadorów, a także, dlaczego niektóre gatunki tamtejszych ryb śpiewają. Książka jest doskonałą relacją z przyrodniczej podróży do Ameryki Południowej. Wiele można dowiedzieć się z niej o florze i faunie tegoż kontynentu oraz poznać tamtejszą kulturę, której już nie ma.

Baastad Bubbis Friis - „Kjersti”
          Tytułowa bohaterka książki jest dziewczynką w wieku około 8 lat. Już na początku powieści dowiadujemy się, że Kjersti uległa wypadkowi i właśnie przebywa w szpitalu. Przeszła już jedną operację i przygotowywana jest do drugiej. Kjersti jest otoczona niezwykłą wprost życzliwością otoczenia i to zarówno ze strony rodziców jak i personelu szpitala. Jest to dziewczynka bardzo miła dobrze znosi hospitalizację w której wiele rzeczy jej dziecięcy umysł wprost pojąć nie może. Stąd wiele śmiesznych skojarzeń jakie małej Kjersti przychodzą do głowy. W związku z wypadkiem Kjersti została poddana operacji twarzy po której została jej duża i brzydka blizna oraz wada wymowy. Kjersti po krótkiej rekonwalescencji wraca do szkoły, ale tu spotyka ją porażka. Dzieci nie akceptują jej powodu oszpeconej twarzy i sepleniącego języka. „Kjersti” –to bardzo wdzięczna  lektura, mogąca ucieszyć niejednego  młodego czytelnika. Ukazuje prawdę o ludzkiej naturze, o ciągłym zmaganiu się z przeciwnościami losu.

Hemingway Ernest – „Zielone wzgórza Afryki”
          Autor książki jest jednym z jej bohaterów. Przyjeżdża do Afryki Środkowej, by  wraz z łowcami zwierząt uczestniczyć w safari. W czasie wielu spotkań z tubylcami poznaje ich kulturę oraz życie i zachowanie afrykańskich zwierząt. Przepiękne opisy plenerów afrykańskich, scen polowań i szczegółowe opisy wyglądu zwierząt, sprawiają wrażenie niezwykle naturalistycznych. Książkę przeplatają dywagacje natury politycznej, literackiej. Hemingway ubolewa, że cudzoziemcy niszczą Afrykę poprzez wycinanie drzew, osuszanie wód gruntowych w takim stopniu, że jej zasób się zmienia, a ziemia gdy ją przekopią prędko jałowieje. Ziemię wyczerpują także jej eksploatorzy. Autor ubolewa, że kraj marnieje, nawet gdy człowiek nawozi glebę odpadkami  swoich zwierząt. Kiedy człowiek przestaje posługiwać się zwierzętami i zaczyna używać maszyn, ziemia szybko go pokonuje. Maszyna nie może reprodukować ani użyźniać gleby i zjada to czego człowiek nie może wytworzyć. Autor jest pełen obaw co do dalszych przemian w Afryce.

Bahdaj Adam – „Podróż za jeden uśmiech”
           Bohaterami są dwaj nastolatkowe, którzy zapomnieli zabrać pieniędzy na bilety kolejowe do miejscowości nadmorskich i zamiast wrócić do domu postanawiają jechać autostopem. Poldek i Duduś przeżywają rozmaite historie, podróżują bardzo różnymi samochodami, nawet wewnątrz chłodni. Zarabiają na wyżywienie zbierając grzyby i ślimaki. Autor podejmuje problemy życia młodzieży w grupie rówieśniczej, operuje wartką fabułą prowadzoną w sposób brawurowy. Powieść odznacza się oryginalnym pogodnym humorem.

Żółkiewska Wanda – „Trzy kostki cukru”
           Janka i Nastusia są siostrami, właśnie przebieraj się w odświętne stroje bo ma odbyć się przyjęcie urodzinowe Nastusi. Oto sceneria w jakiej poznaje ja czytelnik. Jest to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się tuż po I wojnie światowej. Występuję w nim  pełno śmiesznych sytuacji, wynikłych z bardzo licznych zabaw dziecięcych. Owa psota dotyczy kradzieży jednej kostki cukru z cukierniczki, którą rodzice zamknęli na kluczyk. Śmieszna sprawa, ale takie były czasy powojenne, które z łezką w oku i rozrzewnionym sercem wspomina autorka.

Korczakowska Jadwiga- „Wakacje w Borkach”
           Do leśniczówki w Borkach przyjeżdża troje nastolatków zamierzających spędzić wakacje u dziadków. Któregoś razu dziadek przyprowadza ich do sąsiedniej leśniczówki, by tam mogły poznać rówieśników. Zawiązana przyjaźń owocuje w liczne zabawy i wycieczki całej grupy po okolicznych lasach. Dzieci z miasta mają okazję do oryginalnej lekcji przyrody. Poznają bezpośrednio wiele zwierząt, dużo słyszą o ich życiu i zwyczajach. Główną bohaterką książki jest nastolatka – Renata- córka leśniczego. Jest to osoba nieśmiała, małomówna, stroniąca od przyjaciół, lubiąca samotne wędrówki po lesie. Renatka to również mała złośnica, zamiast przyjaźnić się z dziećmi od sąsiadów-robi im na złość. Taki stan trwa aż do chwili incydentu z pożarem. W którym to Renatka ratuje przywiązanego do drzewa psa należącego do Roberta z sąsiedniej leśniczówki. Jest to początek zmiany osobowości Renatki. „Wakacje w Borkach” to bardzo przyjemna lektura. Czytelnik oczyma pisarki wędruje wraz z grupą młodzieży. Poznając tym samy las i jego mieszkańców.

Kruger Maria – „Odpowiednia dziewczyna
Dwie młode dziewczyny Fela i Marzena nie mają przed sobą tajemnic. Oto bowiem Marzena zwierza się Feli, że znudził się jej dobrze ułożony kawaler. Adaś, bo o nim tu mowa-jest studentem archeologii i często jest nieobecny w domu. Tymczasem jego matka jest poważnie chora i wymaga stałej opieki. Dlatego też troskliwy syn namówił Marzenę, by zechciała pojechać do jego matki na jakiś czas. Ale Marzenie nie w głowie zajmować się starszą kobietą, więc wpada na pomysł by posłać tam swoja koleżankę – Felę, która ma udawać Marzenę. Matka Adasia jeszcze nie poznała osobiście Marzeny, więc gra powinna się udać. Udała by się gdyby nie nagły powrót Adasia do domu rodzinnego. I od tego momentu sytuacja Feli całkiem się zmienia. Przez mieszkanie matki Adasia przewija się wiele osób między innymi przychodzą koleżanki Feli poznane w czasie egzaminów na studia. Jedna z nich Konstancja poznaje u Adasia Witolda Prandotę –kolegę Feli, za którego wkrótce wychodzi za mąż.Autorka ukazała w głównej bohaterce rzeczywiście odpowiednią dziewczynę, lecz nie mającą szczęścia w życiu. Całość powieści zamknięta spóźnionymi refleksjami  A.W. Prandoty.       

Minkowski Aleksander – „Artur i Grażyna”
Artur jest nastolatkiem mającym ambicje by zostać kimś. Może zostanie literatem, może inżynierem. Jego przyjaciółką jest Joanna – uczennica tej samej klasy, mająca problemy w nauce. Na kanwie własnego życia Artur pisze powieść dla młodzieży w której postacie do złudzenia przypominają jego znajomych. Różnią się tylko imionami.Grażyna  jest bohaterką drugiego opowiadania. Interesuje się malarstwem i jak większość jej rówieśników ma koleżanki i kolegów przeżywających swoje pierwsze miłości. Grażyna ma swojego tajemniczego doradcę-ducha. Imieniem Bursztyn. I to właśnie jego często zapytuje, co bu zrobił w danej sytuacji w której znajdują się jej koledzy lub sama się znajduje. Bursztyn-to niby duch zdrowego rozsądku, którego tak często brak młodym ludziom.Książka porusza bardzo ważne problemy młodzieży takie jak: niedojrzałość emocjonalna, wmawianie sobie różności, uczuciowe zamroczenie, niepotrzebna rozpacz, nieśmiałość, brak wyobraźni.

Jurgielewiczowa Irena – „Wszystko inaczej”  
Bohaterka książki ma na imię Maja. Jest nastolatką. Poznajemy ją gdy wyglądając z okna swego mieszkania zwraca uwagę na chłopca w  niebieskiej bluzce „polo”. Zastanawia się czy jakiegokolwiek chłopaka można poznać naprawdę. Wiedzieć co  myśli i czuje, co kryje się za jego zewnętrznym zachowaniem, za jego słowami. Te słowa są przeważnie szorstkie albo kpiące. A czasem wydają się jakby niedokończone, zawierają ukryta intencję, którą powinno się odgadnąć, a to właściwie jest niemożliwe. Któregoś razu wreszcie oficjalnie się poznają. Michał, bo tak na imię chłopcu staje się korepetytorem Mai, głównie z geografii. I wszystko byłoby w porządku, gdyby Maja nie zakochała się w nim. Początkowo chłopak broni się, ale kiedy Maja idzie sama do kawiarni ogarnia go uczucie, że popełnia zdradę wobec  niego i wobec samej siebie. I to uczucie nie dawało  mu spokoju. Michał nie umie walczyć o uczucia, ani ich okazywać. Tak samo jak Maja, chociaż są do siebie bardzo podobni. Obserwował, przyglądał się, myślał, wyciągał wnioski. I tak się pomylił! Wszystko jest inaczej.           

Belina –Brzozowski Zbigniew –„Dycha z Kopernikiem”
Jest to zbiór opowiadań z życia dzieci z Domu Dziecka. Bohaterem opowiadania „Dycha z Kopernikiem” jest wychowanek –Miki, który dostał monetę z Kopernikiem jako kieszonkowe. . Wpatrując się w monetę prosi ja, żeby pomogła mu zarobić pieniądze. W szkole  Miki gra z rówieśnikami w pieniądze i zawsze udaje mu się wygrać. Dycha z „Kopernikiem” wskazuje mu także rów w którym być może ukryty jest skarb. Owym skarbem okazuje się praca Mikego przy kopaniu rowu za co robotnicy płacą mu od 2-5 złotych za 2 godziny. Za zarobione pieniądze Miki kupuje słodycze innym dzieciom z Domu Dziecka.
Autor wprowadza treści wychowawcze poprzez żywość narracji.

Bahdaj Adam – „Piraci z wysp śpiewających”
Nastolatekl Marcin i juego wujaszek Leon spędzają wakacje w Jugosławii- Czarnogórze. Już na samym początku spotyka ich pech – gubią pieniądze, jak tu żyć bez pieniędzy-zastanawiają się. Marzą by zwiedzać wysokie góry, wujaszek Leon wpada an pomysł, by sprzedać radio tranzystorowe miejscowemu góralowi, którego nazywano Dziadkiem. To właśnie on zmówił pozostałych górali i razem urządzono bardzo serdeczne przyjęcie polskich gości w duchu przyjaźni polsko-jugosłowiańskiej. Nasi bohaterowie zwiedzają jaskinie, groty, poznają ciekawych ludzi. Słowem jugosłowiański folklor. Niezwykłe przygody chwilami mrożące krew w żyłach, bardzo szybka akcja i niemalże turystyczna trasa pieszych oraz samochodowych wycieczek bohaterów –oto walory książki.

Bahdaj Adam – „Telemach w dżinsach”
Bohaterem jest 15-letni chłopiec Maciek Łańko, który postanawia zarobić parę złotych pomagając robotnikom w zakładach Przemysłu Drzewnego. Jego ojciec odszedł od rodziny gdy Maciek był jeszcze mały. Któregoś razu podczas oglądania telewizji wraz z robotnikami jeden z nich zauważa w pokazywanym właśnie reportażu z budowy Zakładów Mięsnych w Ełku osobę ojca Maćka – Waldemara Łańko. Maciek postanawia jechać do Ełku, by wreszciepoznać swego ojca. Kiedy po wielu perypetiach odnajduje człowieka, którego widział w telewizji okazuje się, że to nie jego ojciec lecz całkiem do niego podobny mężczyzna. Maciek zastanawia się, co mu właściwie zostało: szkoła zawodowa, do której nie miał zapału, czy fabryka która wzbudzała w nim odrazę. Idzie w myślach gdzieś daleko przed siebie w nieokreślonym kierunku, do nieokreślonego celu i wciąż czeka tak jak Telemach na brzegu Itaki na powrót swego ojca. Pozostał sam na osobistej wyspie rozterki.

Książki warte czytania - bibliografia  adnotowana
Józefacka Maria – „To co najpiękniejsze”
Bohaterem książki jest Paweł – uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej. Pochodzi z rozbitej rodziny. Uciekł z domu, błąka się już parę tygodni. W tym czasie wszystko w jego życiu uległo radykalnej zmianie. Jego ojciec popełnia malwersacje finansowe, za co trafia do więzienia. Jego syn jest za to poniżany przez rówieśników i dlatego musi zmienić szkołę i zarazem  miejscowość. Paweł przeżywa wiele przygód, które zsyła mu życie. Lecz kiedy trafia w końcu przez przypadek do Warszawy, doznaje wielkiego zdumienia. Bowiem doświadcza pierwszy raz w życiu zupełnie obcego uczucia, nie może zrozumieć, że spotkani tam ludzie akurat na niego czekali. Paweł pragnie ukończyć technikum i zacząć pracować w ogrodnictwie. Chce zabrać ojca do siebie, by razem z nim mieszkał. Dlatego podejmuje pracę w ogrodnictwie, by mieć jakieś pieniądze. Wiele się wokół Pawła dzieje. Jego znajomi koledzy snują ambitne plany, które w większości spełniają się.Autorka ukazała nastolatków w najpiękniejszym dla nich okresie życia-młodości. Za pomocą symbolicznych metafor wskazuje młodym ludziom jak mają żyć, by żyć dobrze. Według autorki ziemia to surowa mądrość płynąca z jej głębi, to osnowa wokół, której uczynimy swoje życie.

Bahdaj Adam – „Gdzie jest twój dom Telemachu?  
Bohaterem opowieści jest Maciek Łańka, którego ojciec opuścił w poszukiwaniu własnego szczęścia. A więc został sierotą na papierze nad którą sądową pieczę sprawują” wychowawca szkoły zawodowej i pracownica zakładów drzewnych. Opiekunowie ci na podstawie ustnej umowy „wypożyczają” podopiecznego jego stryjowi, który sprowadza go jako pas ratunkowy dla swego pasierba. Krzysztof – bo tak ma na imię pasierb, sprawia duże kłopoty swym rodzicom, w swoje kłopoty wciąga również Maćka….ale wtedy zjawia się przyjaciel Macka –Jojo. Łowca wrażeń, niezapomniany poszukiwacz piątej strony świata……….

Umiński Władysław – „Znojny chleb”
Akcja powieści rozgrywa się w okresie zaborów. Młody Polak odbywający służbę w wojsku pruskim protestuje przeciw deptaniu godności narodu, co naraża go na prześladowania zaborcy. Ucieka więc z Ojczyzny i szuka schronienia w Ameryce. Ciężka i pełna przygód tułaczka głównego bohatera i jego przyjaciela w poszukiwaniu pracy obrazuje dolę emigrantów, ich znojny chleb.

Carlos Ruiz Zafon – „Książę mgły”
Książka opowiada o rodzinie Carverów trójce dzieci Maxie, Alicji i Irinie. Rodzina przeprowadza się do małej osady rybackiej na wybrzeże Atlantyku w 1943 roku. Zamieszkuje w małym domku należącym niegdyś do rodziny Fleischmanów. Dzieci poznają kilkunastoletniego  Rolanda, od którego słyszą  ciekawostki o miasteczku, o zatopionym pod koniec wojny statku. Poznają również dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o czarowniku – Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każde życzenie.  

Klein Edward- „Transport złota”
Carlos jest młodym chilijskim mężczyzną. Poznajemy go, gdy konno przyjechał do Ciudad Inka by poszukiwać złota. Przedostanie się na teren kopalni jest trudne, bowiem już po przyjeździe do miasta Carlos musi się wylegitymować w komisariacie policji. By odwrócić uwagę stróżów prawa okłamuje ich mówiąc, że przyjechał w celu poszukiwania swego brata-Pepe Lopeza. Prosto z komisariatu udaje się do biura Związku Poszukiwaczy Złota, by zgodnie z zaleceniem policji złożyć wniosek o przyznanie mu karty pobytu. I tym samym móc legalnie poszukiwać złoto. Księgowy Biura Związku Poszukiwaczy Złota odmawia wydania mu karty pobytu, nakazując mu by wrócił do domu. Ale Carlos nie daje za wygraną. Postanawia pozostać nielegalnie w Ciudad Inka, by poszukiwać złota i móc za nie wybudować dom z kolumienkami i tym zaimponować ojcu dziewczyny, z którą zamierza się ożenić. I kiedy po wielu trudach i kłopotach udaje mu się znaleźć złoto wówczas napadają na niego bandyci i zabierają mu wszystko. Rozpoczyna się pogoń za bandytami,w której bierze udział także kilku innych poszukiwaczy złota. Książka o charakterze przygodowym, której akcja rozgrywa się w krainie legendarnego Eldorado. Oprócz wątku westernowego z lekka zarysowany jest wątek miłosny, jakim jest uczucie Carlosa do Frezji.

Żurakowska Zofia – „Jutro niedziela i inne opowiadania”
Książka zawiera opowiadania. Są to: „Jutro niedziela”, „Chłopcy na strychu”, „Pójdziemy w świat”, „Fetysz”. W opowiadaniu „Jutro niedziela” autorka ukazuje na tle grupy rówieśniczej – trudną dziewczynę –Zoję, która wszystkiego się domaga, gniewa, złości. Zoja buła rozpieszczona przez swoją matkę, która kochała ją nade wszystko. Kiedy po śmierci żony ojciec Zoji zamierza ożenić się drugi raz – Zoja zaczyna dokuczać swojej przyszłej drugiej mamie. Ojciec karze ją za to. Zoja knuje desperacki plan- wykradzenia skarbonki szkolnej…..

Kowalewski Stanisław- „ A jeżeli powiem nie”
Na tle filozoficzno-psychologicznych rozważań, autor ukazał nastolatka Jerzego, który w czasie wakacji wędruje po Polsce. Wyruszył z Warszawy –ma zamiar dotrzeć nad morze. W drodze spotyka podobnego do siebie piechura – Tomasza. Zaprzyjaźniają się. Jerzy jest przekonany, że ta lub inna wędrówka wpłynie na takie czy inne jego postępowanie, co w rezultacie pomoże mu odnaleźć siebie. Zastanawia się: czy słuchać towarzyszącego mu piechura – Tomasza, a sprawy swoje rozgrywać nie biorąc go pod uwagę? Czy wprost odwrotnie –określić siebie, odnaleźć siebie poprzez oglądanie się na drugich i branie ich nieustannie pod obserwacje? Nastolatek Jerzy wędruje, by odrzucić szarość i nudę, by znaleźć siebie, bo jeśli tego nie zrobi – to nie odnajdzie się już nigdy. Pragnie również spotkać się z ojcem, który mieszka i pracuje nad morzem. Gdy został sam z matką wydawało mu się, że matka należy do niego. Potem matka wyłamała się z tego układu i zaczęła należeć do Tadeusza. Oboje starali się być dobrzy dla Jerzego, choć niełatwo om to przychodziło. Jerzy nie jest pewien czy kocha matkę, czy kocha przybranego ojca, który kazał do siebie mówić – Tadeusz. Spotkanie z ojcem nie przynosi mu oczekiwanej satysfakcji, jest takie jakby oboje nie dojrzeli do tego spotkania. Ojciec Jerzego odmalowuje mu swój „syntetyczny portret”, który syn w końcu uznaje za prawdę. Książka podejmuje próbę konfrontacji postaw. Przedstawia bohatera Jerzego, który ufając i wierząc, co pewien czas dostaje potężne baty. Ale nie ucieka przed klęską, bo jest przekonany, że ufać i wierzyć innym, to ufać i wierzyć samemu sobie.

Kowalewski Stanisław – „Maja”
Maja jest nastolatką, mieszka w dużym bloku. Pochodzi z robotniczej rodziny; jest półsierotą. Jej matka jest stale zapracowana i większość dnia nieobecna w domu. Któregoś razu Majka dowiaduje się o rozmowie swej matki z jakimś żonatym mężczyzną.  Ta sprawa bardzo ją boli. W szkole Majka jest niezłą uczennicą, ale kiedy choruje i jest długo nieobecna w szkole wówczas zjawia się Włodek –kolega z klasy, który ma zamiar pomóc jej. Włodek jest obiektem westchnień wielu jej koleżanek z klasy. Maja boi się dalszej znajomości Włodkiem obawiając się, że zostanie porzucona tak jak jej koleżanki z klasy, które Włodek znał przed zawarciem znajomości z nią. Dlatego ucieka z pierwszej randki z Włodkiem. Wraca do swego mieszkania, ale myśl o Włodku jej nie opuszcza. Bo przecież tak niespodziewanie wtargnął w jej życie, gdy była chora. I od tamtej chwili coś się zaczęło. Wkrótce nastają wakacje-Maja wyjeżdża do dziadków nad morze. Tam przypadkowo poznaje rówieśnicę – Sławkę. Osobę pozbawioną uczuć, która wraz ze swymi rodzicami poniewiera swym od dawna zaszczutym dziadkiem. Mai serdecznie żal sponiewieranego starca i postanawia mu pomóc……….. Autor w osobie głównej bohaterki zastanawia się: czy można sobą kierować, czy można wpływać na swój charakter, czy też wszystko z góry jest zaprogramowane i nie do odwołania, jak pokonać w sobie zło?

Wadecka S. L. – „Odpowiadać nie mogę”
Książka zawiera dwa zbiory opowiadań:
1.       Opowieść Pyrki
2.       Odpowiadać nie mogę
W opowiadaniu p.t. „Łzy i uśmiechy”- główna bohaterką i zarazem narratorka jest autorka książki. Rzecz dzieje się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Autorka jest wówczas uczennicą gimnazjum. Dużo czyta książek, stawia często filozoficzne pytania swoim rodzicom. Czym bardzo się im naraża. Widzimy ja także w scenerii szkolnej i typowych dla szkoły sytuacjach. Uwielbia książki, które czyta zazwyczaj wieczorami. Wtedy to właśnie za ich sprawa przenosi się w obce kraje. Czuje, że jest ładna, podziwiana i kochana. Autorka ukazała w głównej bohaterce osobę wrażliwą, mądrze kierującą swoim życiem, która od początku swej młodości wie, czego chce.

Bahdaj Adam – „Kapelusz za sto tysięcy”
Bohaterką jest nastolatka Krystyna Cugowska.  Przyjechała wraz z mamą nad morze i zamieszkała w hotelu.  Poznajemy ją w kawiarni, gdy pomaga starszemu panu odnaleźć jego kapelusz. Jest to dziewczyna energiczna i jak sama się przedstawia czytelnikom – chciałaby być chłopakiem. Szybko zaprzyjaźnia się ze starszym panem, któremu omyłkowo zamieniono kapelusz; równocześnie staje się detektywem pragnącym odnaleźć tenże kapelusz. O całej sprawie powiadamia swego kolegę Macka, którego także wciąga w pracę detektywistyczną. Szpiegując Gogusia, –bo tak nazywa się ów tajemniczy nieznajomy, który zamienił kapelusz w kawiarni – Krystyna Cugowska dociera do małego domku ukrytego w lesie nieopodal morza. I tu zaczynają się komplikować podejrzenia Krystyny Cugowskiej. Bowiem pojawiają się jeszcze inni podejrzani i to, co zasłyszała o nich mija się z prawdą. Dziewiątka, – bo takie przezwisko nosi Krystyna Cugowska – szpiegując wszystkich podejrzanych trafia nawet do ich hotelowych pokoi w tym czasie, gdy pokojowe akurat sprzątają lub po to by zanieść róże tajemniczej nieznajomej.  Nastolatka- Dziewiątka jest osobą bardzo odważną i inteligentną. Pomaga profesorowi w odnalezieniu tajemniczej teczki zawierającej opis wynalazku nowoczesnego plastiku twardszego od stali. Pomaga wiolonczeliście w odnalezieniu jego kapelusza, w którym ukrył kupon toto-lotka z wielką wygraną, pomaga oficerowi milicji w schwytaniu groźnych oszustów. Akcja książki bardzo wartka, przeplatana licznymi perypetiami z życia zarówno głównych bohaterów jak i bohaterów drugoplanowych.

Travers Pamela  L.– „Mary Poppins”
Tytułowa bohaterka przybywa któregoś dnia na ulice Czereśniową pod numer 16 i zatrudnia się w charakterze opiekunki do dzieci. Mary Poppins jest postacią niemalże fantastyczną, bowiem w jej obecności dzieją się dziwne rzeczy np. jawi się jej cudowna kawiarnia, w której nie trzeba płacić, nawet jej ubranie ( stare i zniszczone) zamienia się w wykwintne. Dzieci, które zabiera na odwiedziny do swych znajomych także doznają niesamowitych wrażeń. Mary potrafi wyczarować wszystko choćby i nawet tańczącą krowę, która widzą tylko on i dzieci. Książka oczarowuje czytelnika fantazją, liryzmem i humorem za sprawą przygód dwojga dzieci, którzy przeżywają cudowne przygody przy pomocy wróżki – czarodziejki – Mary Poppins.

Tropaczyńska – Ogarkowa Weronika – „Żołnierze Kościuszki”
Powieść ma wielu bohaterów i indywidualnych i zbiorowych. Autorka daje obszerną charakterystykę różnych warstw społecznych. Porusza prawie wszystkie najistotniejsze problemy życia XVIII wieku ukazując je, jako ścieranie się sprzecznych sił. Problemy te koncentruje wokół głównego zagadnienia walki chłopa z uciskiem pańszczyźnianym i walki narodowo – wyzwoleńczej przeciw zaborcy. Interesująca fabuła, potoczysta narracja, z której przebija gruntowna znajomość opisywanej epoki i realiów życia zwłaszcza na wsi.

Dickens Charles – „Dawid Copperfield”
Książka jest obrachunkiem autora z młodością. Weszło do niej mnóstwo szczegółów z życia autora. Blunderstone Rookery to wyidealizowany dom szczęśliwego dzieciństwa w Chatham. Zamiłowanie Dawida do lektury, czytane przezeń historie o krokodylach, a potem dzieła Smoletta, to rzeczywiste przeżycie autora. Jakiż ogólny pogląd na życie daje powieść? Powieść atakuje szereg poszczególnych nadużyć: ponure purytańskie sekciarstwo, źle prowadzone szkoły, prace dzieci, więzienia za długi. Ukazuje prawników, sądy i parlament, miłosierdzie hodujące obłudnych Heepów. Postacie bohaterów ukazane są w groteskowym przerysowaniu a czasem scharakteryzowane kilkoma tylko rysami pomimo to tętnią niezapomnianym życiem.  Jest to powieść realistyczna z XVIII wieku o charakterze autobiograficznym. Współczesny czytelnik sięga po nią, bo widzi w niej mistrzowską ręką kreśloną panoramę Anglii wiktoriańskiej, dokument prawdy o jej życiu i ludziach.

Borski Lech – „Bogdan”
Bohater jest nastolatkiem i ma wspaniałych rodziców, którzy stworzyli mu luksusowe warunki bytowe. Bardzo pragnęliby syn uczył się, bywał w dobrym towarzystwie, „szlifował” maniery. Lecz jest coś, co niszcz te zamiary. Jego rodzice często się kłócą, Bogdan nie może tego już słuchać. Podejrzewa, że matka ma kochanka i dlatego chce ich opuścić. Wtrąca się w i tak już skłócone życie rodziców. Włączają się do tego osobiste perypetie Bogdanka-wywołujące u niego pełna frustrację. Któregoś razu Bogdanek wywołuje w domu awanturę, zarzuca ojcu tchórzostwo i obojętność. Ojciec bije go. W ciągu następnych kilku dni dochodzi jeszcze kilkakrotnie do kłótni. Ojciec powiadamia go, że albo się uspokoi albo poniesie konsekwencje ze swoje postępowanie. Bogdanek ucieka z domu, rodzice mogą go sprowadzić do domu za pomocą milicji, ale tego nie robią, chcą, aby syn sam podjął decyzję o powrocie. Książka nie ma zakończenia, nie wiadomo, jaka decyzję podejmie Bogdanek, przecież nie jest jeszcze pełnoletni i nie może zarobić na swoje utrzymanie.

Amici Guliuano – „Giancarlo wkracza do akcji”
Tytułowy bohater Giancarlo Meroni ukończył studia prawnicze i podjął pracę, jako detektyw. Czytelnik poznaje go, gdy ten jadąc autem śledzi młodą kobietę-modelkę podejrzaną o kradzież w domu mody. Jego śledzenie ma nieporadny charakter i już pierwszego dnia zostaje zdemaskowany. Tymczasem do biura detektywa trafia inna sprawa, która zaczyna przykuwać uwagę młodego Giancarlo. Jest nią kradzież obrazów z willi bogatej hrabiny. Główny bohater przeżywa wiele niebezpiecznych przygód. Natomiast z lekka infantylną wydaje się być przyjaźń z obserwowaną modelką Marią-Luizą i włączenie jej wraz z całą jej rodziną do detektywistycznej pracy. Akcja powieści rozgrywa się według klasycznego schematu: zawiązanie węzła sensacyjnego, potem następuję stopniowy rozwój akcji aż do punktu zdawałoby się kulminacyjnego: trop, którym szło śledztwo okazał się fałszywy. I tu następuję to, co zwykle znajduje się w klasycznym schemacie-sa to perypetia. By w końcu za pomocą podstępu – prowokacji wyjaśnić zagadkę – rozwiązać akcję.

Domagalik Janusz – „Księżniczka i chłopcy”
Bohaterem jest nastolatek mający przezwisko – Pająk. Cierpi on na kompleks niższości. Uważa, bowiem, że jest we wszystkim gorszy od innych. Rzecz dziej się w środowisku młodzieży szkolnej. Pająk jest wiele razy zakochany, przeważnie w takich dziewczynach, które maja wielu innych adoratorów. W czasie ferii w Zakopanem –Pająk i jego rywal walczą o względy dziewczyny imieniem –Danka. Jeden uklepuje śnieg na stoku, by było jej lepiej zjeżdżać na nartach, a drugi celowo przeziębia się, by wzbudzić litość dziewczyny. Oficjalnie Pająk nie przyjaźni się z nikim. Ale kiedy w zimie do jego klasy przychodzi nowa uczennica Irka, zaczyna Myślec o zaprzyjaźnieniu się z nią. Jego powiernikiem sercowym staje się starsza siostra. To właśnie ja przepytuje z nurtujących go tematów. Akcja książki rozgrywa się w środowisku młodzieży szkolnej. Główni bohaterowie znajdują się w typowych dla nic sytuacjach: szkolnych, domowych i poza szkolnych. Autor ukazuje problemy wieku dojrzewania, takie jak: pierwsze zauroczenie płcią przeciwną, sprawy psychologiczno moralne.
             

Gilard Madeleine – „Marinette i słoń’
Rzecz dzieje się we Francji. Marinette ma 12 lat-i jest chora. Rodzice postanawiają wysłać ja do cioci, która mieszka w miejscowości nadmorskiej. Kurując się u cioci Marinette odbywa wiele wycieczek zarówno pieszych jak i autokarowych. Poznaje wiele turystycznie atrakcyjnych miejsc, zawiera liczne ciekawe znajomości. Aż tu któregoś razu do wioski przyjeżdża cyrk. Pech chce, że wkrótce wybucha w cyrku pożar, który trawi pomieszczenia dla zwierząt. Wiele spośród nich z konieczności musi przebywać pod gołym niebem. W takich okolicznościach Marinette zaprzyjaźnia się ze słoniem imieniem Stanisław oraz z jego opiekunem Gastonem. Wśród skalnych urwisk idziemy oczyma wyobraźni wraz z Marinette, Gastonem, Walentyną i oczywiście słoniem. Podczas tej wędrówki cała czwórka przeżywa wiele przygód. Poznaje szatę roślinną i zwierzęcą rejonów górskich. Książka opowiada o wielkiej przyjaźni dzieci ze słoniem. Przeplatana jest dywagacjami historycznymi, przyrodniczymi. Przyjemna lektura.

Minkowski Aleksander – „Krzysztof”
Rodzice Krzysztofa zginęli w wypadku kolejowym, gdy miał 3 lata. Przygarnęło go i adoptowało małżeństwo lekarzy. Krzysztof jest trudnym dzieckiem, bimba na polecenia, lekceważy swe obowiązki, myśli tylko o zabawie, włóczy się z podejrzanymi koleżkami. Jest zarozumiały, żałośnie próżny, nie potrafi zrozumieć głupoty swojego postępowania. Któregoś razu złe towarzystwo opowiada mu nieprawdziwe historie z przeszłości jego przybranego ojca. Krzysztof postanawia je sprawdzić. W tym celu udaje się autostopem w czasie wakacji do poprzedniego miejsca zamieszkania jego przybranego ojca, by porozmawiać z ludźmi, którzy go znali. Książka nie ma zakończenia. Nie wiemy jak potoczą się dalsze losy Krzysztofa. Autor podejmuje bardzo trudne sprawy, takie jak: nieuzasadniony żal przybranego syna do ojca oraz problemy wieku dorastania.

Kamieńska Ewa -„Deszczowe lato”
Jest to zbiór kilkunastu opowiadań z życia wziętych, w których autorka podejmuje próbę godzenia się na świat taki, jaki jest; godzenia się ze wszystkimi ludźmi. Chciałaby, żeby świat stał się znowu prosty i jasny, żeby wrócił do swojego pierwotnego, naturalnego ładu. Stwierdza, że popadamy w niebezpieczne złudzenie wyolbrzymiając nasze uczucie, nasze poczucie sensu, prawdy czy kłamstwa. Zadaje pytanie: czy przeżywanie braku sensu jest sensem naszej obecnej chwili? Czy męczące poczucie nieautentyczności jest zadaniem dla nas na teraz? Reasumując, że wszystko trzeba przeżyć cierpliwie i przeczekać. Autorka poszukuje trwałego ładu moralnego, trwałych wartości estetycznych. W opowiadaniach często występują motywy narodzin i śmierci.

Korczak Janusz - „Kiedy znów będę mały”
Bohaterem opowieści jest dorosły, który ze swojego obciążenia, rozgoryczenia i smutku próbuje wrócić w bezpieczny kraj dzieciństwa. To możliwe jest tylko w baśni albo we śnie, albo w poezji. Okazało się, że nawet dorosły Człowiek ugnie się pod ciężarem przeżyć, żalów, bólu i samotności dziecka. Niezwykłość tej opowieści polega na tej podwójnej roli w osobie bohatera, który opowiada. Łączą się oni obaj-mały i Duży człowiek, ku wspólnemu rozpoznaniu, ku zrozumieniu.

Hertz Benedykt - „Ze wspomnień samowara”
Pisarz zgromadził w swoich wspomnieniach z lat dziecięcych ogromny zasób sztubackich doświadczeń. Z chęci zapobieżenia nieszczęściom i katastrofom, jakich sam niegdyś doznał. Życzliwie przekazał je ukochanym przez siebie młodym czytelnikom. Wierząc mocno, że będą chcieli z tych jego doświadczeń skorzystać. Toteż książka jest jakby katechizmem czy tez podręcznikiem dobrego koleżeństwa.

Kaden- Bandrowski Juliusz - „Aciakiz I A”
Autor wspomina nie bez sentymentu czasy, gdy był najpierw uczniem, później nauczycielem gimnazjum. Starał się zainteresować młodzież nauką zabierając na wycieczki naukowe. Ale oni lekceważyli to, co do nich mówił. Dziś z perspektywy czasu stwierdza, że oni dopiero teraz poczuli cały bezmiar świata, gdy przyszło im zdobywać własną żarliwą pracą ów bezgraniczny ogrom. Wiele jest w książce obrazków ze szkolnego życia synów autora. Jak choćby opis zdarzeń, w którym syn "Aciak" zostaje ranny w wyniku potrącenia go przez starszych kolegów i w konsekwencji upadnięcia na kant ławki i rozcięcia sobie ucha. Wiele jest tu wspomnień na temat hobby synów autora, jakimi było zbieranie znaczków pocztowych, udział w konkursie strzelania z łuku czy puszczaniu latawcy. Aciaki mają różne dobre pomysły jak choćby wynalezienie telefonu telegraficznego, po to by móc dać sygnał temu, który miał podrzucić latawiec. We wspomnieniach autora nie brak także typowych dla chłopców bójek m. in. o to, który latawiec wyżej się wzniósł.Książka „Aciaki z I a” to same obrazki z życia J. Kaden Bandrowskiego przeplatane reminiscencjami z własnego dzieciństwa autora.

Hertz Benedykt - „Z dziejów terminatora”
Felek Szczęsniak jest uczniem drugiej klasy szkoły elementarnej, gdyż czesne nie pozwala jego matce opłacić mu innej szkoły. Tymczasem Felek marzy by spotkać się ze swoją matka chrzestną mecenasową Reszelską.. Chce by pomogła mu w życiu. Matka Felka jest wdową utrzymuje się z prania bielizny bogatym ludziom m.in. pani Reszelskiej. Coraz bardziej pogarszające się zdrowie sprawia, że Szczęśniakowa nie do czysta pierze, przez co mecenasowa oraz inne panie odmawiają jej zapłaty za pranie. Pani mecenasowa jest przewodniczącą stowarzyszenia udzielającego pomocy ludziom, którzy wstydzą się swego ubóstwa. Owo stowarzyszenie źle ukrywające poczucie wyższości udziela także pomocy Felkowi i jego matce, której konsekwencja jest rozdzielenie matki od syna. Szczęśniakowa ma wyjechać do Radomia, by zostać służącą u chorego starca, natomiast Felek otrzymuje miejsce u szewca, jako terminator. I tu zaczyna się gehenna chłopca………………..Książka „Z dziejów terminatora” to obraz stosunków panujących w dawnej Warszawie w przededniu i w czasie rewolucyjnych wydarzeń 1905 roku. Współczesnemu czytelnikowi opisane w powieści sytuacje mogą wydać się wręcz nieprawdopodobne. Niestety taka była rzeczywistość tamtych czasów i autor książki, który znał te stosunki z osobistych obserwacji w niczym tu nie przesadził.

Kopczyński Edward – „Zakochany”
Grzegorz mieszka na wsi. Jest leśniczym. Ma tutaj wielu prawdziwych przyjaciół. Ojciec jego jest inżynierem i od wielu lat przebywa służbowo w Anglii. Grzegorz kończy szkołę średnią. Zbiega się to równocześnie z ostatecznym powrotem ojca do Warszawy. Pragnieniem ojca jest, by syn studiował i mieszkał w stolicy. Grzegorz spełnia prośbę ojca I wyjeżdża do Warszawy. Tutaj ma swoją dziewczynę – Krystynę. Dziewczyna jest ładna i zgrabna, dlatego zwraca uwagę innych mężczyzn. Są rozstania i powroty. Grzegorz ma tez inne dziewczyny wśród nich jest piękna Jadzia – artystka malarka. Początkowo zauroczony i swą również warszawską narzeczoną żyje jak w amoku. Ale rozczarowanie wnet przychodzi, bo od samego początku warszawskich doświadczeń była w Grzegorzu tęsknota za tym, co utracił, co zostawił za sobą. Z tą tęsknotą nie potrafi dłużej walczyć, ona była silniejsza od niego. Wracając do wsi Lisie Nory nie przypuszcza, że czeka go tu prawdziwe szczęście………Jest to ciekawa książka o młodych ludziach, którzy w poszukiwaniu szczęścia błądzą po świecie, szukając go daleko, a ono jest tak blisko.

Kowalewski Stanisław – „Andrzej”
Nastoletnie rodzeństwo Andrzej i Majka są półsierotami. Maja tylko matkę, która by poprawić byt swoich dzieci pracuje i uczy się w szkole wieczorowej jednocześnie. Andrzej ma bardzo ambitne plany, chce zaraz po ukończeniu szkoły średniej zostać górnikiem i zaocznie kontynuować studia wyższe. Pragnie mieć duże zarobki, by pomóc mamie i siostrze. Tymczasem mama Andrzeja poznaje mężczyzną w swoim wieku i zakochuje się w nim. Andrzej obawia się, że on i Majka przestaną się już dla matki liczyć. Wkrótce nastają wakacje, Andrzej wyjeżdża do stryjka nad morze. Tam urzeka go hodowla owiec i pszczelarstwo, chciałby pozostać tu na zawsze, by poświęcić się tym zajęciom. Tam również poznaje dziewczynę o imieniu Rika. Zawiązuje się między nimi coś więcej niż przyjaźń. Chciałby do niej pisać na bieżąco, zapisywać, co o niej myśli i o sobie w związku z nią, o nich obojgu.

Kruger Maria – „Godzina pąsowej róży”
Za pomocą „przypadkowo” stłuczonej szybki na starej fotografii i kropli krwi ze skaleczonego palca, która akurat upadła na nową fotografię oraz magicznie cofającego się zegara, autorka przenosi główną bohaterkę-Andzię i jej rodzinę ze współczesności w lata 80- te XIX wieku. Początkowo Andzia chce cofnąć zegar, ale ciotka Eleonora (ta, której portret akurat rozbiła) zabrania jej. Z czasem Andzia zostaje wciągnięta w epokę, w której dobrze wychowanej panience nie wolno było krzyczeć, szafować słowami, lecz trzeba było być w pełni podporządkowanym rodzicom i panującym konwenansom. Była to dziwna epoka, w której ludzie mieli dużo czasu, a prace wykonywali bardzo powoli. Kobiety nosiły długie suknie, wykwintne kapelusze, po ulicach jeździły konne tramwaje…..Bohaterka przeniesiona w lata 80-te XIX wieku zachowuje zwyczaje i sposób bycia przyjęty współcześnie, co powoduje zabawne sytuacje konfliktowe.

Kruger Maria – „Klimek i Klementynka”
Tytułowi bohaterowie mają po 11 lat, żyją i mieszkają w Warszawie pod koniec XVIII wieku. W roku 1794 działy się rzeczy ważne i niezwykłe dla Polski. W osłabionej II rozbiorem Polsce lud burzył się, wszyscy pragnęli wolności i tylko zbrojne powstanie mogło te wolność przywrócić. Przy kopaniu szańców pracują nie tylko dorośli, ale również dzieci, to właśnie Klimek i Klementynka są głównymi bohaterami w nierównej walce z wrogiem. Przenoszą ważne informacje z jednego obozu powstańców do drugiego obozu, potrafią nawet posługiwać się bronią. Książka nie jest obarczona materiałem historycznym. Autorka dba o walory poznawcze i umiejętnie oddaje klimat wydarzeń dziejowych.

Kann Maria – „Owcze ścieżki”
Jest to opowieść o życiu kilku rodzin góralskich: Wawrytków, Gąsieniców, Pawliców….Rzecz rozgrywa się w pierwszych latach po okupacji hitlerowskiej. Na tym tle autorka przypomina działalność konspiracyjną młodzieży góralskiej w czasie drugiej wojny światowej. Daniel i Staszek Gąsienicowie wiele razy przekraczali granicę kraju. W czasie jednej z przepraw przez Tatry lawina porwała Staszka. W tym wypadku łamie rękę, którą później długo leczy. Przekraczając granicę swojego kraju-udając się na Słowację – nie wiedzieli, że przekraczają granicę swojego życia. Cała powieść przeplatana jest legendami i tradycjami góralskimi, żywo zinterpretowanymi.

Niemczuk Jerzy – „Stefan”
Tytułowego bohatera poznajemy, gdy wraz ze swymi kolegami prowadzi rozmowę o dziewczynach. Stefan jest nastolatkiem i chodzi do szkoły średniej. Tam poznaje swą rówieśnicę Martę. Często będą sam w pokoju rozmyśla o niej. Wyobraża sobie, że podchodzi do niej pewnym krokiem i patrzy jej w oczy wymawiając na głos jej imię. Oczami wyobraźni pisze do niej list. Wreszcie dochodzi do wniosku, ze nawet gdyby udało mu się skleić przyzwoity list, to i tak musiałby w końcu podejść do Marty i porozmawiać. Stefan boi się tej rozmowy, gdyż za mało wie o kobietach. Od starszego brata pożyczył książkę o hipnozie i postanawia wykorzystać metody tamże opisane na swej przyjaciółce – Marcie. Usypianie jej nie trwało zbyt długo. Marta okazał się wrażliwym medium. Stefan jest bardzo szczęśliwy, że może w czasie hipnozy trzymać Matrę za ręce, a nawet ją pocałować. Jest to książka dla młodzieży i o młodzieży. Autor jak doskonały psycholog przeprowadza bohatera przez trudny wiek dojrzewania do miłości. Jego bohater ukazany jest głównie w środowisku szkolnym i poza szkolnym. Równolegle z głównym wątkiem romansowym Stefana i Marty współistnieją inne wątki romansowe także wśród rówieśników Stefana i kolegów Marty.

Lach Ewa – „Kosmohikanie”      
Rzecz dzieje się nad morzem w Jastarni, dokąd wybrali się wraz z mamą: Zbyszek. Michał, Adzik oraz ich siostra Małgosia. Figlami, psotami i draką wprawiają wielu w zakłopotanie. A to dochodzi do bójki z chłopcami z sąsiedztwa z powodu przedziurawionej piłki, by z kolei przebrani za Indian wprawić w osłupienie wczasowiczów miejscowego kurortu, dając In niezłą porcję rozrywki. Nie brak także w ich przygodach dreszczyku emocji: przebrani za duchy straszą sąsiada, nocą wyprawiają się nad jezioro i gdzie nieomal nie toną. Często popadają w konflikt z otoczeniem, szczególnie upodobali sobie gburowatą sąsiadkę, którą nazwali „Cozadzieci”i na którą zrobili zasadzkę z kubłem zimnej wody. Gdy ta otwiera drzwi swojego domu chłopcy pociągają za sznurek i z wiadra umieszczonego nad drzwiami wylewa się woda wprost na głowę sąsiadki. Wplątują się także w kradzież sieci z kutra rybackiego. A to wszystko, dlatego, że są tylko dziećmi i mają nadzieję, że ich niewinny wygląd i młodzieńczy wiek uwolni ich od kary. Jest to pełna przygód powieści dla młodzieży.
 
Minkowski Aleksander – „Zakładnik szaleńca”
Filip jest nastolatkiem, którejś nocy ma dziwny sen, który to powoli zaczyna się sprawdzać. Jego ojciec jest naukowcem – fizykiem. Jego posiadłość strzegą ochroniarze. Pomimo to Filip zostaje uprowadzony. W zamku, w którym jest więziony mają miejsce dziwne doświadczenia biologiczne, które Filip podgląda z ukrycia. W czasie nagrywania na taśmę magnetofonowa przymusowej przemowy do ojca – Filip wprowadza do taśmy szyfr, który naprowadza Emanuela Prokopa na miejsce jego uprowadzenia. Porywacz jest również naukowcem, lecz szaleńcem na punkcie ekologii. Jest przeciwnikiem dalszego rozwoju techniki, cywilizacji. Upatrując w tym same kłopoty. Pragnie by ludzie tak jak dawniej orali, siali, hodowali bydło, polowali i łowili ryby. Aby życie było zdrowe i beztroskie.Niezwykłe przygody bohatera w świecie z pogranicza fantazji częste nieudane próby ucieczki oraz z lekka zarysowane uczucie Filipa do Bereniki – oto walory książki.  

Mickiewicz Adam – „Wiersze”
Obszerny wybór wierszy najwybitniejszego polskiego poety, którego twórczość zaważyła nie tylko na naszej literaturze, ale i polskiej świadomości narodowej. Tom zawiera wiersze młodzieńcze Mickiewicza: „Ballady i romanse”, „Sonety krymskie”, bajki, wiersze patriotyczne, liryki miłosne i refleksyjno-filozoficzne. Wśród nich „arcydzieło kunsztownej prozy” – liryki lozańskie.

Minkowski Aleksander – „Księżniczka i mag”
Dyrektor cyrku podpisuje kartę urlopową pracownikowi księgowości – Barnabie i ……zapomina o tym. Tymczasem ów księgowy zaplombowawszy kasę cyrku zdeponuje ja w banku, lecz o tym fakcie nie powiadamia dyrekcji cyrku. Powstaje afera – zniknięcie kasy cyrku. O kradzież i ucieczkę posądzony jest Barnaba. Przy okazji kontroli finansowo-księgowej w cyrku wychodzą na jaw różne brzydkie rzeczy, które dotąd sprytnie ukrywano.Na bazie tych wydarzeń autor opisuje pierwsze młodzieńcze miłości kilu bohaterów: Anny Łukasza, Zygfryda i Zoji. Stawia pytania: czy uczucie zaczyna się od protestu, szoku, zaskoczenia, oporu, niechęci?

Minkowski Aleksander – „ „Szaleństwo Majki Skowron”
Majka Skowron jawi się nam, jako 15 –letnia dziewczyna: nerwowa, nieobliczalna, mająca wprost chorobliwe poczucie sprawiedliwości. Tytułowa bohaterka to uciekinierka z domu. Ma trudny charakter, jest uparta, chce wszystko stawiać na swoim, wtrąca się w sprawy dorosłych. Majka ukrywając się w lesie spotyka rówieśnika – Ariela. On także jest zbuntowany przeciw dorosłym – to jest przeciw swemu ojcu, któremu nie pozwala się ożenić pora drugi. Spotykając się z Majką – zakochuje się w niej i postanawia jej pomóc. Pomagając jej odnaleźć sama siebie. Sam stopniowo zmienia swój i majki stosunek do dorosłych mówiąc, że…..człowiek wolny i sprawiedliwy szanuje wolność innych. Uznaje ich prawo do rozstrzygania w zgodzie z własnym sumieniem….Ma szacunek dla cudzych racji. Nie szantażuje i nie wymusza. Człowiek sprawiedliwy stara się zrozumieć innych. A jeśli nie potrafi, nie wyciągnie stąd wniosku, że tamci na pewno nie maja racji…”

Kruger Maria – „Szkoła narzeczonych”
W chwili, gdy zaczyna się powieść jej bohaterka Marianna ma 15 lat, mieszka w Warszawie. Ma rodziców, brata i trzy ciotki. W jej domu trwają spekulacje, co do dalszej nauki Marianny. W efekcie, czego Marianna trafia do szkoły gospodarstwa domowego. Potocznie zwanej szkołą narzeczonych, mieszczącej się w Jagodnie. Naucza się w niej wiele potrzebnych w życiu umiejętności takich jak: gotowanie, pieczenie, pranie, sprzątanie domu, przetwórstwo owocowo-warzywne, szycie, cerowanie, haftowanie, a nawet prowadzenie gospodarstwa wiejskiego. Jest to powieść dla dziewcząt. Napisana w latach 1943-44. Opowiada o nastolatce Mariannie, która chciała przeżyć piękne, zwyczajne życie.

Nienacki Zbigniew – „Pan Samochodzik i templariusze”
Rzecz dzieje się w Polsce n Suwalszczyźnie. Tytułowy bohater stawia sobie zadanie odnalezienia skarbów templariuszy. Już na wstępie czytelnik poznaje historię templariuszy i stopniowo zostaje wciągnięty w niezwykłe przygody głównych bohaterów. By wraz z nimi wędrować po puszczy, rozszyfrowywać tajne znaki templariuszy, słuchać opowieści o starych zamczyskach. Poszukiwać tajemniczych dokumentów, organizować zasadzki, dokonywać odkryć. Po wielu bardzo mrocznych i niebezpiecznych przygodach panu Tomaszowi udaje się wreszcie odnaleźć skarb templariuszy. Powieść bardzo ciekawa, o detektywistycznej konstrukcji z wątkami historyczno-topograficznymi.

Krzywicka Irena – „Wichura i trzciny”
Autorka mieszka w pewnej kamienicy w Krakowie i jest sąsiadką matki sparaliżowanego chłopca. Janina Polańska, bo tak się nazywa matka chorego dzielnie znosi ciężar posługi choremu synowi. Wtóruje jej w tym sąsiadka, którą jest autorka książki. Znaczną rolę w rehabilitacji chorego odgrywa jego szkolny kolega, Michał. Przychodzi codziennie do szpitala i współdziałając z lekarzem stopniowo uruchamia Grzegorza, by wreszcie mógł chodzić o własnych siłach. Matka Grzegorza ma nadzieję, że syn będzie chodził. Ale jeszcze nie wie, że aby to się spełniło potrzebny będzie nadludzki wysiłek zarówno ze strony Grzegorza jak i lekarzy oraz Michała, a także jej, jako matki. Jest coś pasjonującego w tej nieustannej walce jak toczy się między tymi ludźmi, a złą zmorą, która zawisła nad nimi. Któregoś razu przyjeżdża do autorki książki jej 15 –letnia bratanica Lucyna i już pierwszego dnia pobytu zaprzyjaźnia się z Michałem. Ale los chce inaczej………. Jest to smutna książka o wielkim cierpieniu, nadludzkim wysiłku przy pokonywaniu słabości i o zwycięstwie w walce z ułomnością.

Niemczuk Jerzy – „Stefan”
Tytułowego bohatera poznajemy, gdy wraz ze swymi kolegami prowadzi rozmowę o dziewczynach. Stefan jest nastolatkiem i chodzi do szkoły średniej. Tam poznaje swą rówieśnicę Martę. Często będą sam w pokoju rozmyśla o niej. Wyobraża sobie, że podchodzi do niej pewnym krokiem i patrzy jej w oczy wymawiając na głos jej imię. Oczami wyobraźni pisze do niej list. Wreszcie dochodzi do wniosku, ze nawet gdyby udało mu się skleić przyzwoity list, to i tak musiałby w końcu podejść do Marty i porozmawiać. Stefan boi się tej rozmowy, gdyż za mało wie o kobietach. Od starszego brata pożyczył książkę o hipnozie i postanawia wykorzystać metody tamże opisane na swej przyjaciółce – Marcie. Usypianie jej nie trwało zbyt długo. Marta okazał się wrażliwym medium. Stefan jest bardzo szczęśliwy, że może w czasie hipnozy trzymać Matrę za ręce, a nawet ją pocałować. Jest to książka dla młodzieży i o młodzieży. Autor jak doskonały psycholog przeprowadza bohatera przez trudny wiek dojrzewania do miłości. Jego bohater ukazany jest głównie w środowisku szkolnym i poza szkolnym. Równolegle z głównym wątkiem romansowym Stefana i Marty współistnieją inne wątki romansowe także wśród rówieśników Stefana i kolegów Marty.

Lach Ewa – „Kosmohikanie”     
Rzecz dzieje się nad morzem w Jastarni, dokąd wybrali się wraz z mamą: Zbyszek. Michał, Adzik oraz ich siostra Małgosia. Figlami, psotami i draką wprawiają wielu w zakłopotanie. A to dochodzi do bójki z chłopcami z sąsiedztwa z powodu przedziurawionej piłki, by z kolei przebrani za Indian wprawić w osłupienie wczasowiczów miejscowego kurortu, dając In niezłą porcję rozrywki. Nie brak także w ich przygodach dreszczyku emocji: przebrani za duchy straszą sąsiada, nocą wyprawiają się nad jezioro i gdzie nieomal nie toną. Często popadają w konflikt z otoczeniem, szczególnie upodobali sobie gburowatą sąsiadkę, którą nazwali „Cozadzieci” i na którą zrobili zasadzkę z kubłem zimnej wody. Gdy ta otwiera drzwi swojego domu chłopcy pociągają za sznurek i z wiadra umieszczonego nad drzwiami wylewa się woda wprost na głowę sąsiadki. Wplątują się także w kradzież sieci z kutra rybackiego. A to wszystko, dlatego, że są tylko dziećmi i mają nadzieję, że ich niewinny wygląd i młodzieńczy wiek uwolni ich od kary. Jest to pełna przygód powieści dla młodzieży.

Minkowski Aleksander – „Zakładnik szaleńca”
Filip jest nastolatkiem, którejś nocy ma dziwny sen, który to powoli zaczyna się sprawdzać. Jego ojciec jest naukowcem – fizykiem. Jego posiadłość strzegą ochroniarze. Pomimo to Filip zostaje uprowadzony. W zamku, w którym jest więziony mają miejsce dziwne doświadczenia biologiczne, które Filip podgląda z ukrycia. W czasie nagrywania na taśmę magnetofonowa przymusowej przemowy do ojca – Filip wprowadza do taśmy szyfr, który naprowadza Emanuela Prokopa na miejsce jego uprowadzenia. Porywacz jest również naukowcem, lecz szaleńcem na punkcie ekologii. Jest przeciwnikiem dalszego rozwoju techniki, cywilizacji. Upatrując w tym same kłopoty. Pragnie by ludzie tak jak dawniej orali, siali, hodowali bydło, polowali i Loli ryby. Aby Zycie było zdrowe i beztroskie.Niezwykłe przygody bohatera w świecie z pogranicza fantazji częste nieudane próby ucieczki oraz z lekka zarysowane uczucie Filipa do Bereniki – oto walory książki.   

Bahdaj Adam – „Kapelusz za sto tysięcy”
Bohaterką jest nastolatka Krystyna Cugowska. Przyjechała wraz z mamą nad morze i zamieszkała w hotelu. Poznajemy ją w kawiarni gdy pomaga starszemu panu odnaleźć jego kapelusz. Jest to dziewczyna energiczna. Szybko zaprzyjaźnia się ze starszym panem, któremu omyłkowo zamieniono w kawiarni kapelusz, równocześnie staje się detektywem pragnącym odnaleźć tenże kapelusz. O całej sprawie powiadamia swego kolegę Maćka, którego także wciąga w pracę detektywistyczną. Szpiegując Gogusia-bo tak nazywa się ów tajemniczy nieznajomy, który zamienił kapelusz w kawiarni – Krystyna Cugowska dociera do małego domku ukrytego w lesie nie opodal morza. I tu zaczynają się komplikować podejrzenia Krystyny Cugowskiej. Bowiem pojawiają się jeszcze inni podejrzani i to co zasłyszała o nich mija się z prawdą. Dziewiątka – bo takie przezwisko nosi Krystyna Cugowska – szpiegując wszystkich podejrzanych trafia nawet do pokoi hotelowych w tym czasie gdy pokojowe akurat sprzątają lub po to by zanieść róże tajemniczej nieznajomej. Nastolatka – Dziewiątka jest osobą bardzo odważną i inteligentną. Pomaga profesorowi w odnalezieniu tajemniczej teczki zawierającej opis wynalazku nowoczesnego plastiku twardszego od stali. Wiolonczeliście w odnalezieniu jego kapelusza, w którym ukrył kupon toto-lotka z wielką wygraną. Oficerowi policji w schwytaniu groźnych oszustów.Akcja książki bardzo wartka, przeplatana licznymi perypetiami z życia zarówno głównych bohaterów jak i bohaterów drugoplanowych.   

Baastad Bubbis Friis – „Kjersti”
Tytułowa bohaterka książki jest dziewczynką w wieku 8 lat. Już na początku powieści dowiadujemy się, że Kjersti uległa wypadkowi i właśnie przebywa w szpitalu. Przeszła już jedną operację i przygotowywana jest do drugiej. Kjersti jest otoczona niezwykłą wprost życzliwością otoczenia i to zarówno ze strony rodziców jak i personelu szpitala. Jest to dziewczynka bardzo miła, dobrze znosi hospitalizację, w której wiele rzeczy jej dziecięcy umysł wprost pojąć nie może. Stąd wiele śmiesznych skojarzeń jakie małej Kjersti przychodzą do głowy. W związku z wypadkiem Kjersti została poddana operacji twarzy, po której została jej brzydka blizna oraz wada wymowy. Kjersti po krótkiej rekonwalescencji wraca do szkoły, ale tu spotyka ja porażka. Dzieci nie akceptują jej z powodu oszpeconej twarzy i sepleniącego języka.„Kjersti” – to bardzo wdzięczna lektura, mogąca ucieszyć niejednego młodego czytelnika. Ukazuje prawdę o ludzkiej naturze, o ciągłym zmaganiu się z przeciwnościami losu młodego czytelnika. Ukazuje prawdę o ludzkiej naturze, o ciągłym zmaganiu się z przeciwnościami losu.

Bernadzikiewicz Tadeusz – „Polska safari w górach księżycowych”
Safari w języku plemion murzyńskich oznacza wyprawę. Za tajemniczym tytułem kryje się więc opis polskiej wyprawy wysokogórskiej podjętej na początku 1939 roku w głąb położonych w samym sercu Afryki dzikich i niedostępnych gór Ruwenzori. W starożytnych pracach geograficznych były one wymieniane jako legendarne Góry Księżycowe, wiecznie ośnieżone, które swoim śniegiem karmią Nil i Egipt. Ale ich rzeczywiście pokryte wiecznym śniegiem szczyty wystrzelające ponad 5000 metrów w górę nad równikową dżunglę, zostały odkryte dopiero w 1888 roku przez angielskiego badacza Afryki Stanleya. Ze względu na wyjątkową niedostępność i niezwykle uciążliwy wilgotny klimat należą one po dzień dzisiejszy do najmniej zbadanych zakątków kuli ziemskiej. Polskiej wyprawie z 1939 roku udało się zwycięsko pokonać groźną przyrodę gór. Jej uczestnicy Bernadzikiewicz i Pawłowski zdobyli nietknięte ludzką stopą szczyty zatykając na nich polskie chorągiewki. Na mapach równikowej Afryki pojawiły się polskie nazwy.Książka Bernadzikiewicza jest kroniką tej wyprawy napisaną prostym stylem, rejestruje jej przebieg , ale z tej zwięzłej kroniki wyprawy przebija z całą mocą piękno afrykańskiej przyrody, bohaterstwo zdobywców gór.

Amici Guliano - „Giancarlo wkracza do akcji”
Tytułowy bohater Giancarlo Meroni ukończył studia prawnicze i podjął pracę jako detektyw. Czytelnik poznaje go gdy ten jadąc autem śledzi młodą kobietę-modelkę podejrzaną o kradzież w domu mody. Jego śledzenie ma nieporadny charakter i już pierwszego dnia zostaje zdemaskowany. Tymczasem do biura detektywa trafia inna sprawa, która zaczyna przykuwać uwagę młodego Giancarla. Jest nią kradzież obrazów z willi bogatej hrabiny. Główny bohater przeżywa wiele niebezpiecznych przygód. Natomiast z lekka infantylną wydaje się być przyjaźń z obserwowaną modelką Marią- Luizą i włączenie jej wraz z całą jej rodziną do detektywistycznej pracy.Akcja powieści rozgrywa się według klasycznego schematu: zawiązanie węzła sensacyjnego, potem następuje stopniowy rozwój akcji, aż do punktu zdawałoby się kulminacyjnego. Trop, którym szło śledztwo okazuje się fałszywy. I tu następuje to co zwykle  znajduje się w klasycznym schemacie – są to perypetia. By w końcu za pomocą podstępu – prowokacji -wyjaśnić zagadkę – rozwiązać akcję.   

Amici Guliano - „Giancarlo wkracza do akcji”
Tytułowy bohater Giancarlo Meroni ukończył studia prawnicze i podjął pracę jako detektyw. Czytelnik poznaje go gdy ten jadąc autem śledzi młodą kobietę-modelkę podejrzaną o kradzież w domu mody. Jego śledzenie ma nieporadny charakter i już pierwszego dnia zostaje zdemaskowany. Tymczasem do biura detektywa trafia inna sprawa, która zaczyna przykuwać uwagę młodego Giancarla. Jest nią kradzież obrazów z willi bogatej hrabiny. Główny bohater przeżywa wiele niebezpiecznych przygód. Natomiast z lekka infantylną wydaje się być przyjaźń z obserwowaną modelką Marią- Luizą i włączenie jej wraz z całą jej rodziną do detektywistycznej pracy.Akcja powieści rozgrywa się według klasycznego schematu: zawiązanie węzła sensacyjnego, potem następuje stopniowy rozwój akcji, aż do punktu zdawałoby się kulminacyjnego. Trop, którym szło śledztwo okazuje się fałszywy. I tu następuje to co zwykle  znajduje się w klasycznym schemacie – są to perypetia. By w końcu za pomocą podstępu – prowokacji -wyjaśnić zagadkę – rozwiązać akcję.

Przyborowski Walery – „Szwedzi w Warszawie”
Powieść obrazuje fragment najazdu szwedzkiego, a mianowicie walki o Warszawę. Bohaterami utwory nie są postacie historyczne, lecz trzej młodzi chłopcy, którzy na rozkaz rajcy miejskiego sprawdzają podziemne przejście wojsk królewskich. W ich niebezpiecznych przygodach zarysowuje się gorący patriotyzm. Książka zaciekawia żywą akcją, wzrusza głęboką miłością do ojczyzny i serdecznym przywiązaniem jednego z chłopców do uwięzionej przez Szwedów matki.

Sienkiewicz Henryk – „Janko Muzykant”
Autor noweli opowiada o chłopcu, który urodził się chory. Po jakimś czasie chłopiec zdrowieje i już jako mały chłopiec pomaga matce w pracach gospodarskich. Któregoś dnia mama nakazuje mu wyrzucić gnój. Mały Janek wyrzuca gnój na widłach, a że bardzo lubi muzykę, to słyszy ją nawet między ostrzami wideł. I od tej pory wieś nazywa go Jankiem Muzykantem. W nocy słuchał dźwięku roślin, zwierząt i nawet spać nie mógł z tego powodu. Gdy bywał z matką w kościele to oczy mu wychodziły z orbit gdy słyszał jak grają organy. Wieczorami słuchał muzyki jaka dobiegała z pobliskiej karczmy. Janek pragnie mieć takie skrzypce, które grałyby cienko, za takie skrzypce oddałby wszystko. Janko nieraz przechodził koło dworu i słyszał jak stójkowy grał na skrzypcach by przypodobać się pannie służącej. I od tej pory chłopiec myśli już tylko o tych skrzypcach. Któregoś wieczoru Janko wkrada się do dworu i kradnie skrzypce. Zostaje złapany i oddany pod sąd u wójta, który wymierza mu karę w postaci zbicia go batem przez głupiego Stacha. Janko nie przeżył pobicia. I tak kończy się historia o Janku Muzykancie.

Siesicka Krystyna – „Agnieszka”
Tytułowa bohaterka jest nastolatką, ma kochających ją rodziców i wiele koleżanek. Ma także kolegę Tomka z którym sympatyzuje. Któregoś razu ojciec Agnieszki kupuje bardzo piękny i drogi , artystycznie wykonany gobelin. Agnieszka przypadkowo dowiaduje się od swego kolegi ze szkoły, że jest to dzieło jego matki, która musiała sprzedać gobelin z powodu trudności materialnych. Agnieszka chce, by ojciec zwrócił gobelin, gdyż matka chłopca jest do niego bardzo przywiązana. Ojciec nie zgadza się. Agnieszka uważa się za lepszą od swego ojca, bo ona z pewnością by ów gobelin zwróciła. Stawia sobie pytanie: dlaczego ojciec nie nauczył ją myśleć, dlaczego jest hermetycznie zamknięta? Czy jej kolega Krzysztof dlatego powiedział jej o historii z gobelinem, który zrobiła jego matka, że jest coś w niej dobrego, ale co? Czy Agnieszka może zapytać Krzysztofa o to – jaką jest? Agnieszka bardzo chce poznać samą siebie. Zastanawia się dlaczego nigdy dotąd o tym nie myślała. Jest to powieść dla dziewcząt; autorka podejmuje trudne problemy wieku dojrzewania, sprawy pierwszych przyjaźni, miłości. Jej bohaterka Agnieszka poszukuje własnej tożsamości.

   
Orzeszkowa Eliza – „Nad Niemnem”
Dzieje miłości Jana i Justyny zostały ukazane na tle panoramicznego obrazu życia polskiego ziemiaństwa osiadłego w dolinie nadniemeńskiej, zagrożonego przez popowstaniową politykę caratu, jednak mocno trzymającego się ziemi. Przodkowie zdobywali ją pługiem, ich potomkowie miłość do niej potwierdzili udziałem w powstaniu styczniowym. Spadkobiercami najlepszych patriotycznych tradycji są mieszkańcy zaścianka Bohatyrowicze i ci z mieszkańców dworu w Korczynie, którzy ciężką pracą walczą o przetrwanie i utrzymanie ojcowizny. Trudom codziennym i miłości bohaterów patronuje przyroda, której piękno oddała Orzeszkowa z niezrównanym mistrzostwem, godnym tradycji Pana Tadeusza.    

Nienacki Zbigniew – „Niesamowity dwór”
Do tajemniczego dworku w Janowie przyjeżdża pan Tomasz wraz ze świeżo upieczonymi studentami historii sztuki. Mają oni otworzyć w dworku muzeum oraz zinwentaryzować zbiory znajdujące się tamże, w tym cenną bibliotekę. Ale już na samym początku w dworku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Jednym słowem-zaczyna straszyć. Wszyscy bohaterowie zostają wplątani w dobrze zorganizowaną akcję, która ma na celu okradzenie dworku z cennych zabytków sztuki. Akcja książki bardzo wartka, dużo w niej ciekawych momentów pełnych tajemniczości. Główny bohater występuje tu w podwójnej roli kustosza-detektywa, któremu przychodzi rozwiązać niełatwą zagadkę wpadając przy tym w niemałe tarapaty. Czytelnik poznaje przy tym historie polskiej masonerii ubiegłego stulecia. Książka bardzo ciekawa.

Sieciechowiczowa Lucyna – „Miasto na Złotym Szlaku”
Pierwsza połowa XVI wieku, początki Odrodzenia w Polsce, początki reformacji. Szlachta walczy o zniesienie przewagi możnowładztwa w państwie, zabiera się do handlu chcąc w tej dziedzinie rywalizować z patrycjatem miejskim. Wobec chłopstwa stosuje coraz większy ucisk. Bogacący się na handlu patrycjat zazdrośnie strzeże swej uprzywilejowanej pozycji w samorządzie miejskim. Nie dopuszcza do głosu tzw. pospólstwa. Wygrywa na swoją korzyść. W cechach rzemiosł różnych narastają konflikty między czeladnikami a majstrami. Pospólstwo łowi chciwie nadchodzące ze świata wieści o związkach plebejskich, tu i ówdzie przechodzących od słów do czynu. Humanizm torujący sobie drogę w walce ze średniowiecznym zabobonem, podsyca nadzieję szerokich rzesz miejskich na zmianę istniejącego stanu. W tok wydarzeń wplecione są dzieje małego Bartka Borka. Chłopiec, syn poddanego pana Grzymały, ucieka z rodzinnej wsi. Dociera do Poznania, tu dostaje się do terminu u sukiennika, a kiedy jest już czeladnikiem i wraca z czeladniczej wędrówki, dziedzic wyciąga po zbiega dłoń, jak po swoją własność. Rzecz dziej się głównie w Poznaniu, ale Poznań jest tu nie tylko miejscem akcji, lecz również pewnego rodzaju punktem obserwacyjnym, z którego widać kraj i świat.  

Bielicki Marian – „Gorycz sławy”
Bohaterem jest nastolatek Adam Różycki, który pewnego razu pobił w szkole kolegę, po uprzednim posłaniu mu ściągi z języka polskiego. Zrobił to dla efektu, by zwrócic na siebie uwagę. Kolejnym jego popisem jest przepisanie wiersza mało znanego poety i przedstawienie go na forum szkoły jako własnego. Adam jest chłopcem nie lubianym w szkole z powodu egoizmu, przewrotności i robienia wszystkiego na pokaz. Ma problemy ze sobą, nie umie poprawnie się zachowywać; stąd ma częste kłopoty w grupie rówieśniczej. Popada w konflikt z prawem; lecz postawa jednej z koleżanek oraz paru kolegów pomaga mu wyjść z opresji. Adam postanawia skończyć z udawaniem kogoś innego niż jest w rzeczywistości.  

Sołonowicz- Olbrychska Klementyna – „Cierpki owoc tarniny”
Bohaterem ksiązki jest 25-letni Franciszek Michciak, który co dopiero ukończył Akademię Medyczną i z dyplomem lekarza wraca do swgo rodzinnego domu na wsi. I tu zaczynają ozywać jego wspomnienia z dzieciństwa. I one to w całości wypełniają niniejszą książkę. Bo też trudne dzieciństwo miał Franek. Od wczesnego rana musiał chodzić z krowami na pastwisko, mało miał czasu na naukę, a tak bardzo jej pragnął. Tymczasem ojciec nie chciał słyszeć o kształceniu swych dzieci. A miał 3- synów; Franek był najmłodszy. Dla ojca Franka najważniejsza była gospodarka, uprawa ziemi, hodowla   - te rzeczy ukochał najbardziej. Franek już   jako małe dziecko był bystrym obserwatorem życia i ludzi. Widział i słyszał wiele. Szczególnie żal Frankowi było brata – Tomka, którego ojciec przymusza do ciężkiej posługi w gospodarstwie. Pomimo to brat nie narzeka. Aż dziw, że w w tych warunkach Tomek uczy się przyzwoicie. Ustami narratora autorka wspomina okres powojenny w życiu polskiej wsi. Ukazuje pokolenia starszych ludzi w osobie ojca Franka. Są to ludzie niezwykle przywiązani do ziemi. Pisarka ukazuje także ludzi młodych. Są to dzieci Franciszka Michciaka, którzy pragną się uczyć, osiągać wiele w nauce.     

Bieńkowska Danuta – „Chłopiec z gitarą”
Michał przyszedł do siódmej klasy z innej szkoły. I od razu się naraził, bo zjawił się w przyciasnym ubraniu, ale za to w kołnierzyku jakie nosił Słowacki. Ta właśnie śmieszność zbliżyła go do jednego z chłopców. Przyjaźń ta rozwija się dalej. Któregoś razu wychowawca klasy proponuje im wspólny wyjazd na obóz wędrowny trasą „Orlich Gniazd”. Obaj chłopcy decydują się ku wielkiej radości wychowawcy pana Kaczmarskiego. Już na wstępie wymarszu chłopcy dowiadują się, że będą, mieli pod opieką córkę pana Kaczmarskiego, również uczestniczkę marszu. A tak w ogóle to dużo młodzieży będzie wędrowało wespół z nimi.Wędrując wraz z bohaterami książki czytelnik oczyma wyobraźni zwiedza historyczne obiekty znajdujące się na trasie wędrówki. Dowiaduje się o ich historycznej przeszłości, legendach z nimi związanych. Autorka dyskretnie wplata w tekst sceny z życia ludzi, przedstawia ich biografię. Opowiadanie zaczyna się wymarszem grupy z Krakowa, a kończy na Jasnej Górze w Częstochowie. Jest to przyjemna wakacyjna lektura.

Ożógowska Hanna – „Złota kula”
Bohaterami tej książki są: Paweł, Bronek i Zulka. Opowiadanie rozpoczyna się legendą o cygańskie królewnie i jej tajemniczej złotej kuli. Któregoś razu dzieci bawiąc się w parku znajdują złotą kulę podobną do tej z legendy. I od razu zaczynają się dziać różne rzeczy, bowiem złota kula przynosi szczęście. No bo jak to można wytłumaczyć, skoro Bronek miał dostać lanie od mamy za to, że dokuczył Zulce. A tymczasem ledwo wziął kulę do ręki, od razu udało mu się uciec. Jeszcze wiele razy złota kula pomagała dzieciom do czasu aż….. pękła, gdy jedno z dzieci chciał wkręcić weń klubkę. Książka ma charakter rozrywkowo humorystyczny. Żywość narracji i dynamizmu wątków fabularnych łączy się z delikatnie wprowadzonymi treściami wychowawczymi. Jest to książka dla dzieci.

Boglar Krystyna – „Stonoga”
Bohaterką książki jest uczennica klasy 7, jej ulubioną rozrywką jest lekkoatletyka zwłaszcza biegi. Stąd jej przezwisko Stonoga. Zakochuje się bez wzajemności w koledze szkolnym Mirku Stolarku, genialnym matematyku. Stonoga przeżywa swe pierwsze rozczarowanie, gdy Mirek prosi ją o pomoc w zorganizowaniu randki z inna dziewczyną. Jej złość wzrasta w dwójnasób. Jest w niej wszystko: nienawiść, zazdrość, męka….. Autorka książki próbuje znieść powszechnie panującą znieczulicę społeczną. Poprzez takie umiejscowienie bohaterki, by znalazła się świadkiem zasłabnięcia starszego mężczyzny na ulicy. Stonoga żywo interesuje się tym co stało się na ulicy. Powoli zaczyna dostrzegać świat, spogląda na drogę, którą wciąż idą ludzie, których chciałaby wypytać o sprawy śmierci, o walkę o przetrwanie.     

Bieńkowska Danuta – „Wielka gra”
Ilka ma 19 lat. Jest bohaterka książki „Wielka gra”. Pochodzi z ubogiej i rozbitej rodziny. Pragnie studiować, ale brak pomocy ze strony rodziny ją wstrzymuje. Los jednak chce inaczej. Któregoś razu odwiedza Ilkę koleżanką Lena. Wspólnie z nią oglądają program telewizyjny p.t. „Wielka gra”. I to jest dla niej bodźcem, by sama także zagrała o wielką stawkę, która pomogłaby jej w życiu. Zaczyna wyobrażać sobie jak to zwycięża w „Wielkiej grze”. Jak wszyscy dziwią się skąd zebrała tyle wiadomości.  Ilka tak jak jej rówieśnice ma kolegów- swoje pierwsze sympatie. Są nimi: Piotr – kolega z klasy z którym chodzi na koncerty do filharmonii oraz młodego poetę, którego IIlka poznaje na jednej z imprez szkolnych. Autorka będąca z zawodu lekarzem wielokrotnie wplata do powieści na wskroś prawdziwe obrazy z życia szpitala. Stawia również filozoficzne pytania. Czy należy poszukiwać prawdy? Poświęcać się dla innych? Czym kierować się w życiu? Do czego dążyć? Co naprawdę jest dobre?

Osiecka Agnieszka –„ Szpetni czerdziestoletni”
Autorka przedstawia tekst w formie zapisków z pamięci. Jego bohaterami są nie tylko „sławni ludzie”. Są nimi również przedmioty, a nawet części garderoby np. skarpetki, ale tylko takie, które w pewnym sensie i dla pewnych oczu miały rangę symbolu. W książce występuje mnóstwo czołowych postaci z życia kulturalnego, politycznego lat 50-tych. Osiecka osobiście znała postacie przezeń opisywane, stąd wiele w książce szczegółów z ich życia osobistego. Jest to jak gdyby kronika towarzyska Agnieszki Osieckiej. Książka ta może posłużyć jako źródło wiedzy o życiu kulturalnym lat 50-tych w Polsce. Całość napisana w formie encyklopedii. Pod poszczególnymi literami kryją się hasła z czasów socrealizmu.

Nowacka Ewa – „Dzień, noc i pora niczyja”
Oto do małego miasteczka przyjeżdża na wakacje 15-letnia dziewczyna, a więc niedorosła i śmiesznie zbuntowana, by wyruszyć stąd zupełnie kimś innym. Róża, bo tak na imię dziewczynie trafia do domu zamieszkałego przez ludzi w podeszłym wieku. Początkowo buntuje się, chce stąd uciekać, lecz nagła i obłożna choroba jednej ze staruszek zmienia stopniowo jej decyzję. Przebywając często z chorą, nieprzytomną, kruchą kobietą, słyszy jej płytki oddech i wydaje się jej, że każde wciągnięcie powietrza jest ostatnie. Zadaje sobie pytanie, dlaczego akurat ona ma słyszeć ten zamierający oddech, widzieć tę głowę nieruchomą, ciążącą poduszkom, rękę chorej jakby już na zawsze bezsilnie złożoną na bieli. Róża dotyka ręki chorej wyczuwając jej nikłe ciepło, sama nie wie dlaczego to robi. Kiedy do chorej przychodzi lekarz- Róża wychodzi z pokoju i ma okazję, by uciec jak najdalej. Teraz siada na schodach i czeka. Teraz rozumie, że ani jej radość, ani jej smutek nie są radością i smutkiem wszystkich, a naważ niejsze słowo „ja” nie musi być najważniejsze. Jest to powieść psychologiczno-obyczajowa. Autorka koncentruje uwagę czytelnika na pełnych wyrazistości analizach procesu dojrzewania, rodzących się młodzieńczych uczuć i subtelnych penetracjach psychologicznych.

Bieńkowska Danuta – „Chwila prawdy”
Główna bohaterka książki to 15-letnia dziewczyna Magda. Pochodzi z robotniczej wielodzietnej rodziny, borykającej się z problemami finansowymi oraz wieloma innymi. Czytelnik poznaje ją gdy ma zostać uczennicą Liceum Medycznego w Warszawie. Któregoś razu stojąc na przystanku tramwajowym spotyka dawnego kolegę Marka, który jest obecnie studentem polonistyki. Od tej pory spotykają się wiele razy. Marek opowiada jej o przeczytanych lekturach, których Magda wcale nie znała, więc w tajemnicy przed nim zaczyna nadrabiać lekturowe zaległości. Spotkania, korespondencje z Markiem oraz nadprogramowe lektury – osłabiły w Magdzie zainteresowanie dla zawodu. Życie stawia Magdę przed różnymi problemami, które musi pokonać czasem przy czyjejś pomocy lub sama. Autorka z zawodu lekarz doskonale znająca atmosferę szpitala i ludzi tam pracujących z niezwykłym realizmem oddała przeżycia głównej bohaterki oraz wszystkich postaci związanych ze służbą zdrowia.

Bieńkowska Danuta –„Daniel w paszczy lwa”
Jest to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu, który chciał zakosztować przygody, włóczęgi wakacyjnej. Nie dbając o to, że jego rodzice zamartwiają się. Akcja powieści rozgrywa się we współczesnej Szkocji, dokąd wybiera się tytułowy bohater wraz ze swoją mamą – naukowcem. Przeżywając kolejne przygody – Daniel poznaje historię Szkocji – najważniejsze wydarzenia z przeszłości. Poznaje – zwiedza wspaniałe pałace, zamki….

Nowacka Ewa- „Może nie, może tak”
Bohaterką jest nastoletnia Madzia, która przeżywa swoją pierwszą zawiedzioną miłość. Już wypłakała wszystkie łzy, a teraz zastanawia się co robi jej ukochany chłopak-czy myśli o czymś własnym, czy umówił się z nową dziewczyną. Ubolewa, że nie wierzyła w siebie i była zmuszona podpatrywać rywalkę. Ustawicznie szuka recepty na dorosłość, jest sfrustrowana. Ma nadzieję, że spotykając ukochanego…..jutro, pojutrze, coś zacznie się od nowa, lepszego, mądrzejszego. Ciągle nie wie, czy można się w niej zakochać. Rozmowa z matką, która opowiada o swych młodzieńczych miłościach zmienia stosunek Madzi do sprawy nieodwzajemnionej miłości. Matka uświadamia jej, że aby coś nowego mogło się zacząć, to coś starego musi się skończyć, a potem…przychodzi coś jeszcze innego.

Rudnicka Halina – „Uczniowie Spartakusa”
Jest to powieść historyczna dla młodzieży osnuta na tle powstania rzymskich niewolników. Bohaterem książki jest młody Grek Kalias porwany przez piratów i sprzedany w niewolę. Kalias przygarnięty przez Spartakusa zostaje jego wiernym towarzyszem. Bierze udział w kierowanym przez Spartakusa powstaniu niewolników i dopiero po upadku powstania i śmierci przywódcy wraca do ojczyzny. Autorka w sposób głęboko wzruszający z gruntowną znajomością epoki opisuje tragiczny los niewolników, charakteryzuje ustrój, kreśli przebieg powstania i ukazuje bohaterstwo jego uczestników.

Nowacka Ewa – „Emilia z kwiatem lilii”
Tytułowa bohaterka mieszka na wsi i jest uczennicą liceum. Jest zakochana w swoim rówieśniku – Marcinie, który nie warta jej uczuć. Pewnego razu Marcin zabiera Milę do dyskoteki, lecz tylko po to by mieć z kim wejść na salę. W rzeczywistości czeka tam na niego oficjalna dziewczyna – Zuzanna. Emilia stoi jak skamieniała, jest bliska płaczu, bezradna i zagubiona. Zrozumiała, że niepotrzebnie wyznała Marcinowi miłość; wstydzi się i rozpacza. Jeszcze nie wie co zrobi, ale musi wymyślić coś takiego, żeby Marcin dowiedział się, jak boli odrzucone uczucie. Jak straszna jest bezsilność wobec czyjejś obojętności. Emilia ucieka sama z dyskoteki. Nazajutrz okłamuje Marcina, że znajomy odwiózł ją do domu. W rzeczywistości szła sama głuchą nocą przez pustkowia. Tymczasem w domu Emilii trwają przygotowania do ślubu jej starszej siostry – Joanny. W dniu wesela dom zalewa się falą gości. Wśród nich jest Staszek z którym tańczy na przyjęciu weselnym. Początkowo rozmawia się im dość luźno, lecz później stają się wobec siebie zażenowani. I oto Emilia uświadamia sobie nagle coś zdumiewającego. Od wczoraj ani razu nie myślała o Marcinie, że to chyba zmęczenie spowodowało dziwną obojętność i zgodę na to przeciwko czemu się buntowała. Przekreśliła rozpacz i beznadzieję i upartą wiarę, że się coś odmieni. Dopiero teraz po poznaniu Staszka jest jej lekko i wesoło jak nie było ani razu przez te szare miesiące zatrute goryczą odtrącenia. Staszek, którego Emilia odprowadza do autobusu wyciąga z kieszeni lilię zabraną na pamiątkę z bukietu Mili. Emilia zabiera kwiat z ręki Staszka i wrzuca go do wody by wraz z nim utopić przeszłość.

Żeromski Stefan – „Ludzie bezdomni”
Jedna z najważniejszych powieści polskich przełomu wieków. jak cała twórczość Żeromskiego przez lata była źle traktowana i na siłę ideologizowana, niewłaściwie interpretowana. Dziś zastanawiamy się czy bohater powieści – doktor Tomasz Judym był romantycznym herosem z dyplomem lekarza, czy też sentymentalnym cierpiętnikiem nikomu niepotrzebnej sprawy.

Żeromski Stefan – „Wierna rzeka”
Akcja powieści rozgrywa się w zapadłym dworku w Niezdołach w 1863 roku. W „Wiernej rzece” występują dwa wątki: historyczny i miłosny. Na tle wydarzeń Powstania Styczniowego  rozgrywają się losy tajemniczej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynieckiej i uratowanego przez nią powstańca Józefa Odrowąża, syna arystokratycznego rodu. Autor ukazał w powieści złożony stosunek chłopów do Powstania Styczniowego. Ich początkowa wrogość do szlacheckiego powstańca przemienia w dalszej części utworu w walkę z zaborcą. Motywem spajającym oba wątki: historyczny i miłosny jest rzeka –Łośna, która chroni dokumenty Rządu Narodowego wrzucone do wody przez osaczonego Huberta Olbromskiego. Rzeka spełnia też rolę powiernicy Salomei po rozstaniu z ukochanym.
„Wierna rzeka” – to utwór o charakterze bardzo osobistym, wyrosły z tradycji rodzinnej ziemi kieleckiej.

Siesicka Krystyna – „Fotoplastykon”    
Narratorka powieści ma na imię Ania i jest osobą młodą, lecz obłożnie chorą, niepotrafiącą nauczyć się cierpliwości. Jej brat Jasiek jest nie do wytrzymania w domu, ale poza domem jest lubiany, oprócz brata narratorka ma jeszcze siostrę Agatę i rodziców. To właśnie jej rodzeństwo stale informuje ja o tym, co dzieje się w szkole, jakie wydarzenia zachodzą u ich kolegów, koleżanek. Budzi to reminiscencje u chorej. I to właśnie centralne umieszczenie chorej w kręgu zainteresowań domowników sprawiło, że chora szybko wraca do zdrowia. Swatając na nogach po początkowo przy pomocy lekarza domowego – ku ogólnemu zdumieniu i równocześnie wielkiej radości domowników.Tak jak w fotoplastykonie zmieniają się obrazy, tak w powieści przeplatają się obrazki z życia domu, w którym mieszka chora z obrazkami życia szkoły, do której chodzi jej rodzeństwo.

Zającówna Janina – „Bilet do raju”
15-letnia Hanka Bojarczuk jest sierotą, mieszka w domu dziecka znajdującym się w małej miejscowości. Jest to dziewczyna bardzo ambitna, chętna do nauki i pomocy innym. Rówieśnice, z którymi mieszka są diametralnie inne, dlatego dochodzi między nią i jej koleżankami do wielu sprzeczek, a nawet bijatyk. Z całej grupy dziewcząt tylko Hanka wyróżnia się aspiracjami do nauki, czytelnictwa, bycia kimś. Ale podobnie jak jej koleżanki przeżywa swe pierwsze rozczarowanie miłością. I jakby tego było mało zjawia się kolega szkolny – Janek, który wyznaje jej miłość. Wyznanie to Hanka traktuje, jako głupie i niepotrzebne. Powieść kończy się, gdy Hanka zdała, co dopiero maturę i właśnie wyjeżdża na wakacje do ciotki mieszkającej w Lublinie.Jest to powieść o młodzieży trudnej, wiele scen w niej zawartych to szczera prawda, choć nie do końca powiedziana. Niektóre sytuacje autorka celowo literacko przerysowała po to by ukazać czytelnikowi, jak można naprawić zło, jeśli ono już zaistniało.

Ziółkowscy Maria i Jan – „Rozbite lustro”
Pan Bronisław jest emerytem, któremu los nie pozwala zaznać spokoju w starszym wieku. Bowiem powołano go do udziału w pracach Komisji do Zwalczania Patologii Społecznej. Jest to praca bardzo trudna, pan Bronisław odwiedzając patologiczne środowiska staje się śmieszny we własnych oczach. Jest przeświadczony o własnym niedołęstwie. Ale wiara w słuszność tego, co robi wraca do niego, gdy odwiedza dawne miejsce pracy. Jego byli współpracownicy bardzo dobrze go wspominają. Wtedy dochodzi do wniosku, że najważniejsze jest to, co człowiek zrobi dla innych, co po sobie zostawi. Pan Bronisław ma wiele podopiecznych, ale kręgu jego największych zainteresowań jest Celina Witoszek. To dzięki jej a zwłaszcza jej nieszczęśliwej miłości i silnemu w istocie charakterowi oraz dzięki całej sprawie zwanej „sprawą Celiny Witoszek”, wszedł w krąg pewnych zagadnień, którymi obecnie żył nie czując ciężaru emerytury i bezczynności. Książka dotyka zaledwie wierzchołka góry lodowej, jaką jest problematyka marginesu społecznego; ale nie to jest myślą przewodnią książki. Autor ukazał bohatera, który pomimo wieku „poprodukcyjnego” może być jeszcze potrzebny społeczeństwu.

Siesicka Krystyna – „Ludzie jak wiatr”
Akcja książki rozgrywa się w miejscowości przygranicznej gdzieś w Polsce. Bohaterem głównym jest dziennikarz o szacownym przezwisku Jan Sebastian. Przyjechał tu z zamiarem napisania książki, tymczasem życie wplątuje go w aferę kryminalną. Już na wstępie swego pobytu w leśniczówce Jan Sebastian dowiaduje się o tajemniczej rozmowie, jaką przypadkowo podsłuchała wnuczka Prota – gospodarza leśniczówki. Zafascynowany jej treścią postanawia sam rozwikłać zagadkę. Oprócz wątku sensacyjnego jest jeszcze jeden – miłosny. Otóż do owej leśniczówki przyjechały aż trzy 15 -letnie dziewczyny i jeden chłopak. Wszyscy wzajemnie zwracają na siebie uwagę. Rodzi się między nimi umiarkowana zazdrość, zaczynają dojrzewać pierwsze miłości.Książka bardzo ciekawa. Autorka opowiada przygody kilkorga młodych ludzi, umiejętnie łącząc dwa wątki: sensacyjny i miłosny. Pisarka zastanawia się gdzie jest początek narodzin pierwszej miłości? Jak ów początek nazwać? Czym jest właściwie? Czy tylko poszukiwaniem? A jeżeli tak, to gdzie jest granica, punkt zwrotny, dzielący poszukiwanie od autentycznego uczucia?

Sulima – Kamiński Jerzy – „Dokąd biegną twoje konie”?
Nastolatek Mat przyjeżdża wraz z rodzicami i sistra do małego miasteczka. Jego problemy zaczynają się, gdy Mat trafia do szkoły. Bowiem koledzy wiążą jego imię z turniejem szachowym, które w ich szkole się odbywają. Obecny mistrz w szachach przy pomocy swych kolegów wprowadza Mata do kotłowni, by tam wymusić na nim udział w walce szachowej. W swej klasie Mat poznaje Beatkę, z którą szybko się zaprzyjaźnia. To właśnie dla niej chciałby zająć pierwsze miejsce w szachach. To obecność Beatki tak go dopinguje. Wszystkie swoje sukcesy chciałby jej złożyć w ofierze. Ale ona o tym nie wie. I nie powinna wiedzieć. Mat jest fantastą, oczyma wyobraźni widzi siebie wraz z Beatką jak szybują lotnią nad miastem. Mat jest pilotem, a Beatka nawigatorem. Betka nosi śmieszne nazwisko – Zadzik, które to jest powodem wielu szyderstw ze strony jej kolegów z klasy. Mat broni ją skutecznie. Beatka choruje przewlekle i podczas któregoś pobytu w szpitalu- umiera.Jest to piękna książka o bezinteresownej przyjaźni dwojga młodych ludzi.

Sztorchan Aniela – „Dziewczęta”
Bohaterką jednego z opowiadań tej książki jest 18- letnia Ewa. Poznajemy ją gdy u progu wakacji przygotowuje się do wyjazdu na letni wypoczynek do stryjostwa mieszkającego na wsi. Poprzez opowiadania stryjenki Ewa poznaje wieś i jej mieszkańców; zaprzyjaźnia się z niektórymi rówieśnikami, pomaga w odnalezieniu skradzionego samochodu. Jest jakby małą czarodziejką. Książka zawiera cztery opowiadania, których bohaterkami są młode dziewczęta. Ale zarówno fabuły jak i niezwykła życzliwość otoczenia lub jej krańcowy brak wobec bohaterki stwarzają sytuację z lekka infantylną.

Siesicka Krystyna – „Chwileczkę Walerio”
Tytułowa bohaterka jest nastolatką, która wraz z autorką przyjeżdża na wypoczynek do Zakopanego. Tutaj podczas jednej z wycieczek w góry Waleria poznaje swego rówieśnika Wojtka. Waleria zwierza się autorce ze swych pierwszych miłości opowiadając o nich, że były one pomyłkami, ale ta z Wojtkiem jest wyjątkowo inna, bo prawdziwa. Wskazuje, jaki Wojtek jest dla niej czuły, dobry. Autorka chce ja przestrzec, ochronić przed nim, po którym może zostać tylko upokorzenie i smutek. Wkrótce podczas balu przebierańców najlepsza przyjaciółka Walerii – Natalia odbiera jej chłopaka. Nazajutrz Wojtek wraca do Walerii – przeprasza ją. Autorka zadaje pytanie Walerii, czy można mu jeszcze raz zaufać. Autorka podejmuje problemy wieku dojrzewania: pierwszych uczuć, przyjaźni i miłości, a także konfliktów pokoleniowych, środowiska rówieśniczego i szkoły, kształtowania postaw. Zajmuje się sprawami poszukiwania własnej tożsamości oraz kwestiami etycznymi. Bohaterowie jej utworów są sportretowani z dużym wyczuciem psychologicznym w sposób wyrazisty i przekonywujący.

Siesicka Krystyna – „Dwa portrety”
Katarzyna – bohaterka pierwszej części powieści jest uczennicą szkoły średniej. Ma siostrę – Jolę, która jest bod niej parę lat starsza. Któregoś razu Jola wyjeżdża wbrew woli rodziców na konkurs piękności do Warszawy. Kasia stale otrzymuje listy od Jolki, w których skarży się ona na brak pieniędzy. Rodzice przeciwni pragnieniom córki, którym to jest bycie modelką, nie posyłają jej żadnych pieniędzy. Bowiem są przekonani, że w tym zawodzie kobieta nic nie załatwi, jeśli……..nie znajdzie jakiegoś mężczyzny. Bohaterem drugiej części jest nastolatek Łukasz, którego rodzice przenoszą do analogicznej szkoły, lecz znajdującej się w innym mieście. Ma tam zamieszkać u swego wuja, który jest pułkownikiem. Powodem zamiany szkół jest naganne zachowanie. Łukasz bardzo chce być kimś, lecz zupełnie nie potrafi naprzeciw własnym pragnieniom. Nie jest to zły chłopak, pragnie jedynie za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę, choćby nawet idiotyczną metodą. Nauczyciele, którzy uczą go, pragną wydobyć z niego to, co w nim dobre. Intensywnie włączają się w życie trudnych dzieci z ich szkoły, wierząc, że ich podopieczni wygrają walkę z samym sobą. Autorka z dużą znajomością realiów życia porusza problemy wieku dojrzewania. Komentuje konflikty pokoleniowe, bada psychikę dzieci z rozbitych rodzin i wpływ, jaki sytuacja taka wywiera na nich w późniejszym życiu.

Snopkiewicz Halina – „Tabliczka marzenia”
Bohaterką książki jest uczennica szkoły średniej-Lidka. Poznajemy ją, gdy po raz pierwszy zaczyna interesować się płcią przeciwną. Swe pierwsze platoniczne uczucie kieruje do znacznie starszego znajomego z widzenia mieszkańca osiedla, w którym mieszka. Ale stopniowo jej uczucie zaczyna powoli przenosić się na Marka Korczkowskiego – kolegą z klasy. Właściwie zaczyna się ono podczas pobytu na obozie. Wypadek z kajakiem Lidki przyczynia się do ich bliższego poznania. Oto, bowiem Marek, który nigdy przedtem nie okazywał jej uczuć, zaczyna pierwszy akcję ratowania jej. Bohaterką książki jest dziewczyna pełna życia i ciekawości świata, inteligenta i wrażliwa o ogromnym poczuciu humoru, interesują ją problemy będące rzeczywistymi problemami ludzi młodych.

Siesicka Krystyna – „Beethoven i dżinsy”
Akcja powieści rozgrywa się w środowisku młodzieży szkół średnich. Główna bohaterka Misia jest w klasie maturalnej i zamiast spełniać marzenia i plany rodziców tzn. iść na studia, postanawia wyjść za mąż i to za niewidomego chłopca. Matka dziewczyny bardzo jej rozradza, zadaje pytanie czy można wejść w czyjaś ciemność, co właściwie sądzi jej córka, czy to stanie się sensem jej życia, pewnego rodzaju posłannictwa, które odczuwa. Książka celowo nie ma zakończenia, autorka pragnie by czytelnik sam je dopisał.

Ożógowska Hanna – „Za minutę pierwsza miłość”   
Dwie koleżanki 15- letnia Irka Gołąbkówna I Ewa rozmawiają w pokoju tej drugiej, bowiem to właśnie u Ewy zwykle odrabiały lekcje. Tematy rozmów dotyczą chłopaków. Każda z nich opowiada o swych koleżankach, które były już zakochane i to nawet po kilka razy. Natomiast Irka i Ewa zastanawiają się, w kim by się tu zakochać, bo jeszcze nie były zakochane. Obawiają się, że nie będą miały czasu na zakochanie z tego powodu, że w szkole zadają dużo lekcji do odrabiania. Ewa opowiada jej jak to było, gdy podsłuchiwała swą siostrę, gdy ta szeptała ze swym chłopakiem w przedpokoju. Każda z nich z snuje marzenia, jakiego chłopaka chciałaby mieć. Ewa chciałaby, ażeby jej chłopak był nie tyle ładny, by wszystkie dziewczyny w klasie jej zazdrościły. Pragnie też by był elegancki i delikatny. Z kolei Irka także ma swój wymarzony ideał, lecz boi się zakochania. Bo jest przekonana, że w takiej sytuacji nauka zejdzie na drugi plan i musiałaby powtarzać klasę. Ale…….. Akcja powieści bardzo wartka: rozgrywa się w domu i na podwórku. Autorka porusza typowe dla młodzieży sprawy jej wieku.

Niziurski Edmund – „Siódme wtajemniczenie”
Główny bohater nazywa się Cykorz i jest nastolatkiem. Poznajemy go w chwili, gdy koledzy z klasy płatają mu przykrego figla rozlewając klej stolarski na jego ławce. Cykorz nie może odkleić się od ławki budząc tym śmiech ogółu klasy. W szkole istnieją dwie grupy chłopców wzajemnie się zwalczające są to: Blokerzy, Matusy. Cykorz jest prześladowany przez obie grupy, bo jest bezideowy. Ale przypadek sprawia, że zyskuje sympatię Matusów. Żeby zostać członkiem grupy Matusów musi poddać się trudnym próbom. Jedną z nich jest propozycja, by został szpiegiem. Miałby przenosić Matusom tajne informacje o grupie Blokerów. Jako jedno z zadań specjalnych dla Cykorza, była kradzież mapy z bunkra Blokerów. Za tę przysługę ma zostać zapoznany z 6- wtajemniczeniami. Potajemnie przedostaje się do twierdzy Blokerów: lecz tu czeka na niego wiele przykrych niespodzianek……… Książka ciekawa, trzymająca w napięciu, zawierająca elementy czarnego humoru i wątku sensacyjnego.

Nowacka Ewa – „Dwaj mężczyźni i ona”
Bohaterka powieści jest uczennicą pierwszej klasy szkoły średniej. Małgorzata, bo tak akurat jej na imię, pokłócił się ze swym chłopakiem Robertem, który postanawia zemścić się na niej poprzez uprowadzenie jej młodszego brata Tomka. Późną nocą Robert postanawia wypuścić Tomka, lecz ten z kolei postanawia nic nie mówić swej siostrze. Któregoś razu jadąc jak zwykle autobusem ze szkoły do domu Małgorzatę zauważa starszy o kilka lat od niej – Michał. Uczęszcza on również do szkoły średniej, lecz w innej dzielnicy. Zagadnął do niej i tak się poznali. Tymczasem Michał ma oficjalną dziewczynę – Magdę, która uważa go za swoją własność. To właśnie, dlatego Michał nie potrafi wyplatać się z sideł omotujących go ze wszystkich stron. Niezdolny do otwartego sprzeciwu, zbrzydzony swoją bezwolnością postanawia przenieść się do innej szkoły, by uwolnić się od Magdy. Gdy już przeniósł papiery do innej szkoły, stało się z Michałem jeszcze coś innego. Już niechciał się widywać ani z Magdą, ani z Małgorzatą. Ale ta pierwsza nie miała w zwyczaju oddawać tego, co przywykła uważać za swoją własność. Magda wymusza na Michale spotkanie na przystanku. Tu akurat zjawia się również Małgorzata i razem jadą tramwajem. Obojętnie gdzie byle przed siebie-milczą. Małgorzata zdaje sobie sprawę, że nie może równać się z Magdą, jest wdzięczna losowi, że skierował na nią trochę światła. Ale najstraszniejsze było to, że Michał tkwił jak kołek między obiema dziewczynami. Milczał pozwalając, by stek wyzwisk Magdy pod adresem Małgorzaty poranił ją na zawsze Małgorzata postanawia wykreślić Michała ze swego życia- nawet, jeśli by miała żałować tego do końca życia. Tymczasem Michał pożycza od znajomego motorynkę i zabiera do swego domu młodszego brata Małgorzaty. Tomek wraca późną nocą do domu i nie mówi, co naprawdę się wydarzyło.Autorka pozostawia czytelnika w niepewności, co do losów bohaterów. Książka nie ma zakończenia, autorka chce by czytelnik sam je dopisał.

Wróć do spisu treści