Aktualności - Szkoła Podstawowa w Krzyszkowicach

Przejdź do treści


Przygoda z książką podróżniczą w naszej biblioteceoraz lekcja biblioteczna „ z podróżą w tle…” W miesiącu listopadzie w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek podróżniczych i przygodowych, dla uczniów lubiących poznawać nowe kraje i odkrywać nowe kontynenty. Dzięki NPRCZ księgozbiór biblioteki powiększył się między innymi o kilkanaście egzemplarzy książek z tej właśnie dziedziny. Uczniowie mają teraz w czym wybierać… 29 listopada 2019 r. w naszej szkole gościliśmy Panią Krystynę Łętochę. Przygotowała ona dla uczniów klasy VI a, b, VII a,b oraz VIII lekcję biblioteczną –Wędrówki przez sześć kontynentów –cuda natury i najwspanialsze dzieła człowieka. Podczas prelekcji uczniowie poznali najciekawsze dzieła człowieka i natury na 6 kontynentach. Był to m.in. Wielki Kanion Kolorado, Mur Chiński czy Opera w Sydney. Obejrzeli filmik z tradycyjnym jedzeniem na poszczególnych kontynentach oraz sztuki walki
w Klasztorze Shaolin. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody, geografii czy historii. Mamy nadzieję, że to spotkanie  poszerzyło nie tylko geograficzne horyzonty uczniów, ale i również zachęciło do podróżowania.PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2019

Dnia 26 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika. Biblioteka przyjęła w poczet swoich czytelników 28 uczniów klasy pierwszej. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystaniaz biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na  stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję  uczniowie z  klasy 4 przygotowali część artystyczną  podczas której uczniowie klasy I zostali przeniesieni w świat baśniowych postaci. Dowiedzieli się od nich , jak należy dbać i szanować książki, a czego nie wolno robić czytając książkę. Zanim jednak zostali pasowani na czytelników, musieli prawidłowo odpowiedzieć na zadawane pytania. Po zaliczeniu wszystkich prób uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki które będą im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Po  takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych. Wszystkich uczniów zapraszamy do biblioteki szkolnej !!!!


Drodzy Rodzice!
 
Pragniemy Państwa poinformować,  że Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Krzyszkowicach przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i  otrzymała 15.000 zł. na zakup literatury dla dzieci i  młodzieży. Od  października książki są dostępnew bibliotece i można je wypożyczać. W związku z tym chciałabyśmy Państwu przedstawić 17 zalet czytania książek  i zachęcić do  pokazania dzieciom informacji o przyjemności płynącej z czytania i kształcenia w nich nawyku sięgania po książkę. Pierwszy kontakt dziecka  z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u dzieci zamiłowanie do  książek. Dlaczego tak duża liczba dzieci nie lubi czytać? Dlaczego niechętnie sięgają po książki? Odpowiedz jest prosta: czytanie kojarzy im się z przykrym obowiązkiem, nudą
a  czasem nawet z karą. A przecież czytanie pogłębia więź rodzica  z dzieckiem. Postarajmy   się znaleźć czas, cierpliwość i stopniowo wprowadzać rodzinne rytuały – czytanie na wyciszenie po  intensywnej zabawie, lub przed snem. Czytajmy nie za szybko i wyraźnie. Pamiętajmy, że młodsze dzieci lubią, gdy modulujemy głos i udajemy postacie z książek. Czytanie pobudza wyobraźnie. Czytajmy wspólnie, nawet wtedy, gdy dzieci same już to potrafią. Możemy też po jakimś czasie poprosić dziecko by to ono nam poczytało - wyrobi to w nich umiejętność płynnego czytania. Rozmawiajmy z dzieckiem o książce - zapytajmy o głównego bohatera, o wnioski, które mu nasunęły po przeczytaniu,  np. odnośnie niewłaściwego zachowania; komentujmy, rozmawiajmy… Zachęcajmy do wyrażania własnego zdania na temat tego co  dziecko usłyszało. Zwróćmy też uwagę na to, czy dziecko zrozumiało treść. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnie, dostarcza mu emocji i radości. Poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Książki porządkują dziecięcy świat i pomagają zrozumieć codzienne sprawy. Czytanie rozwija inteligencje, wzbogaca słownictwo, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz  zapobiega uzależnieniu od telewizora, komputera, Internetu.Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stale wzmacnianie więzi  i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji  z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest witaminą i szczepionką. Dzieci, którym czytamy są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życie. Rodzice starszych nastolatków pamiętajcie, że dobrze dobrana książka pomoże wam poruszyć trudne tematy, rozpocząć z dzieckiem wspólną rozmowę i nawiązać kontakt.Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie. Na zakończenie zachęcam Państwa do odwiedzenia strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania. Drodzy Rodzice podtrzymujcie i rozbudzajcie zainteresowania czytelnicze. Wspólnie z dziećmi odwiedzajcie naszą bibliotekę i zachęcajcie je do wypożyczania książek .
 
                                                           
 
                                        Nauczyciele bibliotekarze – Monika Szymańska Jolanta Woźnica
 

17 ZALET KSIĄŻKI
opracowała je
SZWEDZKA AKADEMIA LITERATURY DZIECIĘCEJ
1.   Książka pozwala nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolności do empatii. Wyrabia w nas umiejętności wczuwania się w czyjąś sytuacje.
6. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
7. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
8. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
9. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
10. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
12. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancje dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
13. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wsiąść ją ze Sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczać za darmo i nie trzeba podłączać do prądu.
14. Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesień.
15. Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

16. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże ile może dać dobra literatura.
17. Literatura wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcą, bibliotekarzom …. Literaturę można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą. 
PAŹDZIERNIK -MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
 
Już od 20 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca
Bibliotek Szkolnych brzmi:
 
„Wyobraź sobie…”


 
W ramach obchodów MMBSz zapraszamy uczniów do włączenia się w akcję i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.
 
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna ogłasza następujące konkursy:
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa !!!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach otrzymała w roku 2019 znaczne środki finansowe na zakup książek. Dzięki temu księgozbiór książnicy wzbogaca się o kolejne woluminy, o łącżnej wartości 15 000 zł.   W marcu 2019 r. zostały sporządzone wstępne listy zapotrzebowania na konkretne tytuły. Cenną wskazówką dla tworzenia zamówienia były wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzono także konsultacje z polonistami pod kątem wzbogacenia księgozbioru w nowości wydawnicze oraz w lektury szkolne. Na podstawie opinii uczniów, rodziców oraz nauczycieli listy zostały wzbogacone i ujednolicone. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka jest ustawicznie doposażana. Nie zapomniano podczas zamówienia o rozchwytywanych dotąd przez najmłodszych czytelników książkach z serii “Zaopiekuj się mną”, “Na pomoc zwierzakom”, oraz dla starszych uczniów „13-pietrowy domek na drzewie”, „Magiczne Drzewo” czy też „Dzienniczek Cwaniaczka”, itp. Podczas zamówienia pamiętano o uzupełnieniu dotychczas posiadanych serii wydawniczych w nowe części. Nie zapomiano także o pięknie ilustrowanych, zabawnych, wzruszających historyjkach przeznaczonych do wspólnego czytania, z serii wydawniczych, które idealnie nadają się do rozmów z dziećmi na różne tematy, na przykład o radzeniu sobie w różnych sytuacjach stresowych. Książki te wspierają zajęcia czytelnicze dla najmłodszych, które nauczyciele wykorzystują do przeprowadzenia swoich zajęć, tj. seria „Poczytajmy razem”, „Świat oczyma dziecka”. Wraz z pojawieniem się książek w szkole został wydzielony segment regałów opatrzony patronatem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, wskazujący tym samym na nowości wydawnicze udostępnione dla uczniów. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa. Pamiętajmy, że 20 minut czytania, to odstresowanie z przeżyć całego dnia! Czytanie to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Dlatego zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. W jego ramach  biblioteka   realizuje różnorodne akcje czytelnicze oraz działania promujące czytelnictwo oraz rodzimych twórców. Jeśli chcesz dać się poznać, pokazać swoją twórczość, zapraszamy do biblioteki!W dniu 15 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z miejscową pisarką panią Anetą Grabowską. Pani Aneta Grabowska jest  nauczycielem, copywriterem, redaktorem. Jest również autorką bloga recenzenckiego - www.zaczytana.com.pl, a także współzałożycielką strony o tematyce sportowo-kibicowskiej - www.koroniarze.pl. Pani Aneta jako autorka powieści “Tu i teraz” zapoznała uczniów ze swoimi książkami oraz rozeznała tematykę jaką chcieliby znaleść w jej kolejnych utworach. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Myślenicach oraz Pani Bożena Wierzba z Filii krzyszkowickiej. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, uczniowie byli żywo zainteresowani mechanizmem tworzenia książek. Wizyta miejscowej twórczyni było również okazją do propagowania Programu Narodowego Czytelnictwa, który jest obecnie realizowany w szkole.


Wróć do spisu treści